سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
یک اکتشاف غیرمنتظره در تابوت مومیایی مصری

یک اکتشاف غیرمنتظره در تابوت مومیایی مصری

تور مسافرتی: باستان شناسان اسکاتلندی، نقاشی های بی سابقه ای، از یکی از الهه های مصر باستان در تابوت ۳ هزارساله یک زن اشرافی اهل «تبس» کشف کردند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، این تابوت برای اولین بار به سبب بمب های غارتگران آثار باستانی در وضعیتی شکننده و لطمه دیده کشف شد و در سال ۱۹۳۶ به موزه و گالری هنری «پرت» اهدا شد. در سال ۲۰۱۳ این تابوت برای انجام سی تی اسکن و آزمایشات اشعه ایکس به بیمارستان سلطنتی کودکان منچستر منتقل شد.
باستان شناسان اسکاتلندی برای اولین بار در ۱۰۰ سال قبل این مومیایی را از تابوت خارج کردند و در جریان مرمت این اثر به نقاشی هایی از الهه ی مصر باستان «امنتت» یا «ایمنتت» ملقب به «بانوی غرب» در بخش داخلی و خارجی تابوت برخوردند.
دکتر «مارک هال» مدیر مجموعه موزه و گالری هنری «پرت» در گفت و گویی بیان کرد: « کشف این نقاشی ها بسیار غافلگیرکننده بود. ما در گذشته هیچ دلیلی برای بلند کردن این مومیایی از تابوت تاحدی که کف آن مشخص باشد نداشتیم و بدین سبب هیچگاه آنرا خارج نکردیم و انتظار این را نداشتیم که اثر خاصی را در آن مشاهده نماییم.»
باتوجه به مقاله ای که در سال ۲۰۱۶ توسط «بی بی سی» انتشار یافت، این تابوت در شهر «اخمیم» واقع در مصر ساخته شده و مومیایی حدودا ۲۷۰۰ ساله زنی که در سال های ۷۶۰ تا ۵۲۰ قبل از میلاد زندگی می کرده در آن قرار داده شده است.

نقاشی که در بخش داخلی این تابوت قرار دارد نسبت به نقاشی دیگر سالم تر باقی مانده و الهه مصر باستان را درحالی که رو به سمت راست ایستاده و لباسی قرمز رنگ به تن دارد، به تصویر کشیده است. باتوجه به مطلب منتشرشده در «انشنت اجیپت آنلاین» نام «امنتت» به «غرب»، جایی که خورشید غروب می کند و جایی که برمبنای افسانه های مصر باستان دریچه دنیای مردگان قرار دارد، اشاره دارد.
انتظار می رود بعد از مورد بررسی قرار گرفتن نقاشی های کشف شده اخیر، این مومیایی اشراف زاده نیز در سال ۲۰۲۲ در سال موزه «پرت» به نمایش عمومی گذاشته شود.

منبع: