سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
کرونا به کام قاچاقچیان آثار باستانی

کرونا به کام قاچاقچیان آثار باستانی

تور مسافرتی: خرید و فروش غیرقانونی آثار باستانی به صورت آنلاین در دوران بحران ویروس کرونا افزایش یافته است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نیوزپیپر، نتایج یک پروژه تحقیقاتی با عنوان پروژه «ATHAR» که به بررسی فروش غیرقانونی آثار باستانی در دنیای مجازی می پردازد، نشان میدهد آمار فروش آثار باستانی غارت شده در خاورمیانه و آمریکایی شمالی در گروه های فیس بوک در ماه های اخیر که خیلی از کشورها در قرنطینه به سر می بردند، افزایش یافته است.
برای مثال هفته گذشته، سارقان آثاری را از مسجدی در نزدیکی «عرائش» شهری واقع در مراکش ربودند، حالا تصاویر این آثار در گروه های قاچاق و فروش غیرقانونی آثار باستانی فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است.
بگفته «کیتی پائول» یکی از سرپرستان این پروژه تحقیقاتی، پژوهشگران شاهد افزایش پست ها و تصاویر به اشتراک گذاشته شده از آثار غارت شده در چند ماه اخیر بوده اند.
«پائول»، لطمه پذیر بودن موزه ها و محوطه های دیرینه شناسی در دوران بحران را یکی از عوامل این رویداد عنوان می کند.
این تیم تحقیقاتی کوچک، بیش از ۱۲۰ گروه فیس بوک را که هرکدام شامل اعضای کم تا ۳۰۰ هزار نفر می شدند را مورد بررسی قرار داده است.
یازده گروه از این ۱۲۰ گروه بین ۱۰۰ الی ۳۰۰ هزار عضو و ۳۶ گروه نیز ۲۰ الی ۸۲ هزار نفر عضو داشتند.
بگفته «پائول»، در بزرگ ترین این گروه ها که شامل ۳۰۰ هزار عضو می شود، روزانه حدود ۱۷۵ پست به اشتراک گذاشته می شود که اغلب آنها به معرفی بهترین موقعیت های مکانی برای حفاری اختصاص دارند.
معمول ترین آثار این گروه ها، شامل اشیا سرامیکی و سکه های باستانی می شود.

منبع: