سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
درهای خانه نیما باز شد

درهای خانه نیما باز شد

مراسم افتتاح خانه موزه نیمایوشیج در منطقه ۱ شهر تهران با حضور رئیس شورای شهر برگزار گردید.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، خانه موزه نیما یوشیج با حضور تعدادی از اعضای شورای شهر تهران، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، مسؤلان شهرداری منطقه ۱ و سازمان زیباسازی شهر تهران و همینطور با حضور مرتضی امیری اسفندقه دستیار ویژه شهردار در حوزه ادبیات و شعر فارسی راه اندازی شد.
این خانه موزه در سال ۱۳۹۶ از مالک خصوصی به مالک سازمان زیباسازی درآمد. این تملک حدود دو سال طول کشید و در نهایت این بنای تاریخی با رایزنی شهرداری منطقه ۱ و بازسازی آن توسط معاونت فنی دنبال شد. مقرر است بزودی از فضای بیرونی و داخلی آن برای بازدید عموم مردم مورد استفاده قرار گیرد.
خانه نیما در نزدیکی خانه سیمین و جلال قرار دارد بنابراین زیباسازی منطقه ۱ در نظر دارد فاصله بین این دو خانه را به گذر پیاده راه تبدیل کند. در داخل بنای خانه موزه نیما حدود ۳۵۰ سند در ارتباط با نیما جمع آوری شده است.
همچنین تندیسی از نیما یوشیج به همراه سیمین و جلال در این خانه به معرض نمایش گذاشته شده است. کتاب های در ارتباط با نیما هم در این خانه وجود دارد که برخی از آنها از خانه وی در روستای «یوش» در مازندران به این مکان منتقل شده است.
در این باره مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با مناسب دانستن بازسازی این خانه آن هم در نزدیکی موزه سیمین و جلال اظهار داشت: در دوره های قبل شورای شهر تهران توجه ویژه ای به بناهای تاریخی داشت بویژه آقای مسجدجامعی که این مورد را پیگیری می کرد. معمولا خانه هایی که در تهران ثبت ملی نشده اند، با مشکلات گوناگونی روبرو می شوند. ما تلاش می نماییم با هماهنگی با وزارت میراث فرهنگی به این بناهای تاریخی بیشتر دقت نماییم. همینطور بناهایی که در تملک شهرداری است، کاملاً مشخص شده مانند امامزاده یحیی که درحال بازسازی و لیست این بناها در اختیار نهادهای مربوطه است.
قرار است در ایام آینده این خانه با تکمیل فضاهای داخلی به روی عموم باز شود.

منبع: