سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
به مناسبت فرا رسیدن ماه های محرم و صفر؛ قدیمی ترین پرده درویشی عاشورا در کاخ گلستان رونمایی گردید

به مناسبت فرا رسیدن ماه های محرم و صفر؛ قدیمی ترین پرده درویشی عاشورا در کاخ گلستان رونمایی گردید

تور مسافرتی: در اولین برنامه های آیینی عاشورایی کاخ گلستان به مناسبت فرا رسیدن ماه های محرم و صفر از قدیمی ترین پرده درویشی عاشورا مربوط به دوره قاجار در کاخ گلستان رونمایی گردید.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، برنامه رونمایی از قدیمی ترین پرده درویشی عاشورا به عنوان یکی از قدیمی ترین تابلوهای پرده خوانی با عنوان برنامه راوی عاشورا با حضور شماری از مدیران وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچون مصیب امیری رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، غلامرضا رحمانی سرپرست پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی تاریخی، محمدحسن سمسار عضو شورای راهبردی کاخ گلستان و علیرضا تابش مشاور معاون میراث فرهنگی و دبیر ستاد معرفی و آموزش و برخی از پژوهشگران، مرمتگران و متخصصین نگارگری و نقاشی قهوه خانه ای و تعدادی از کارشناسان و خبرگان حوزه میراث فرهنگی اجرا شد.
در این برنامه، رونمایی از پرده درویشی دوره قاجار انجام و مراسم پرده خوانی از جانب مرشد احدی اجرا شد. همین طور علیرضا قاسم خان، حمید اردلان و مهدی طالعی نیا در نشستی تخصصی با موضوع پرده خوانی و پرده کشی به اهمیت این پرده در تاریخ معاصر ایران پرداختند.
در ادامه نیازی سرپرست تیم مرمت پرده درویشی عاشورا، با نمایش کلیپی از مراحل و فرایندهای مرمت این پرده، نکاتی را درباب وجوه فنی و تخصصی و احیا پرده عاشورا در کارگاه مرمت کاخ گلستان در ضمن دو سال تشریح نمود.
بر این اساس این پرده منحصربه فرد بمنظور بازدید عموم مردم، در موزه مردم شناسی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به نمایش در خواهد آمد.
همچنین در نشست پژوهشی بررسی قدیمی ترین پرده نقالی ابتدا علیرضا قاسم خان دبیر علمی برنامه های «محرم در گلستان» در سخنرانی درباره اهمیت توجه به میراث فرهنگی معنوی گردآمده در کاخ گلستان اشاره نمود.
در ادامه مهدی طالعی نیا کارشناس پرده های درویشی عنوان کرد: «با کشف و مرمت این پرده، تاریخ قدمت پرده های نقالی از دوره حسین قولر آغاسی حدود ۸۰ سال به عقب می رود و بر قدمت این نقاشی ها تا دوره فتحعلی شاه قاجار ادامه پیدا می کند. بدین جهت این روز و اقدام کاخ گلستان اقدامی بزرگ در تاریخ هنر ایران است.»
همچنین در این نشست حمید اردلان ضمن تشریح جنبه های حکمی و شناختی هنر پرده های درویشی ایران که ملهم از اندیشه های شیعی است، اظهار داشت: «هنر نقالی و پرده های نقاشی را باید در سایه حکمت هنر شیعی و تکامل آن در جامعه ایرانی طی چند قرن اخیر دانست و هر یک از تصاویر این پرده بغیر از آنکه به روایت واقعه و حادثه ای از وقایع عاشورا و داستان های مذهبی می پردازند، گوشه ای از اندیشه ای والا در شرح ارزش های انسانی و دینی است.»
مرمت این اثر از اسفندماه ۱۳۹۹ بعد از کارشناسی و لطمه شناسی، با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت شروع و در تیرماه سال ۱۴۰۰ به انتها رسید. در پروسه مرمت، مرمتگران به نوشتاری از تاریخ خلق این اثر برخوردند که بدین سان تاریخ جدیدی برای قدمت این سبک از نقاشی رقم خورد: «حاج حسن چاوش در سال ۱۲۳۱ هجری قمری.» در قسمت بالایی نقاشی نیز نوشته دیگری به این مضمون «کمترین مهدی شعبانعلی» دیده می شود. ابعاد این پرده نقاشی ۱۴۸ در ۴۱۵ سانتی متر است.
برنامه های ماه های آیینی عاشورایی کاخ گلستان شامل ویژه برنامه هایی همچون نمایشگاه ویژه آثار محرم و تکیه دولت هم زمان با روز تجلیل از اسرا و مفقودان، سرو آزادگی ویژه برنامه کودک و نوجوان با محوریت میراث ناملموس و معنوی، نمایشگاه مجازی تصاویر تاریخی مساجد در دوره قاجار، نشست های تخصصی تعزیه، سوگواره اقوام و برنامه های دیگر که از ۸ مرداد تا ۷ مهر ۱۴۰۱ میزبان علاقه مندان فرهنگ و هنر اسلامی و بهره گیری عموم مردم خواهد بود.

منبع: