سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
طی یادداشتی مطرح شد؛ مکانیزم فعال سازی سرمایه گذاری سبز در دنیا

طی یادداشتی مطرح شد؛ مکانیزم فعال سازی سرمایه گذاری سبز در دنیا

به گزارش تور مسافرتی، سرمایه گذاری سبز تحت عنوان سرمایه گذاری مسئولیت اجتماعی که مورد بحث گردشگران هم است؛ منعکس کننده آگاهی جدید سرمایه گذاران نسبت به اهداف اجتماعی، محیط زیست، اخلاق و مسائل مالی به حساب می آید.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، ارشک مسائلی عضو هیئت علمی گروه پژوهشی گردشگری پژوهشگاه میراث فرهنگی در یادداشتی که آنرا در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده به مبحث سرمایه گذاری سبز در نظام گردشگری پرداخت و عنوان کرد: به کارگیری نادرست منابع خام در سه دهه گذشته، از یک سو آثار زیان باری مانند بالا رفتن دمای اتمسفر زمین (Global Warming)، تخریب زیست کره و آلودگی پسماندهای صنعتی به دنبال داشته است که با کاسته شدن منابع از سویی دیگر، سبب پدید آمدن نگرشی نو با عنوان اقتصاد سبز شده است.
سرمایه گذاری سبز تحت عنوان سرمایه گذاری مسئولیت اجتماعی (Social Responsibility Investment) از آغاز دهه ۱۹۹۰ مورد توجه قرار گرفت که منعکس کننده آگاهی جدید سرمایه گذاران نسبت به اهداف اجتماعی، محیط زیست، اخلاق و مسائل مالی است. برای عملیاتی شدن سرمایه گذاری سبز به چهار نکته باید توجه کرد. یکی از آنها ملاحظات مالی است. مانند هر پروژه اقتصادی، مؤلفه های اصلی تأمین مالی مانند بازگشت سرمایه، ریسک سرمایه گذاری، تنوع سرمایه گذاری، اثرات خارجی سرمایه گذاری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
دیگری ملاحظات فوق مالی است. علاوه بر موارد مالی، ملاحظات دیگری همچون ملاحظات اکولوژیک، علمی، مذهبی، اخلاقی، سیاسی جامعه محلی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
مورد سوم رتبه بندی است. برای ایجاد و عملیاتی شدن یک سرمایه گذاری موارد دیگری مانند شهرت سرمایه گذار، شهرت شرکت، ابزار بازاریابی و رسانه هم نقش اساسی ایفا می کنند.
وظیفه پذیرش و اعتبار مؤلفه بعدی است. تمام موارد فوق احتیاج به یک بستر مناسب دارد تا بتواند اجرا و سودآوری را تضمین کند؛ این موارد شامل قوانین و مقررات داخلی، کنوانسیون های بین المللی، کدهای حکومتی خوب در کشور و منطقه مورد نظر است.
در کنار این موارد برای تولید یک کالا یا خدمات (محصول) احتیاج به طراحی مجدد فرایند تولید، طراحی مجدد محصولات، کاهش زباله، مدیریت بازیافت، بسته بندی قابل بازگشت به طبیعت، تفکیک ضایعات، نوآوری، مشارکت محلی و … هم هست.
ابعاد سرمایه گذاری سبز
در دنیای امروز، سرمایه گذاری های سازگار با محیط زیست مبحث مهم و مورد بحث گردشگران و سرمایه گذاران است و با انتخاب روز جهانی گردشگری ۲۷ سپتامبر (۵ مهرماه) در کانون توجه قرار گرفته است. بر این اساس سه محور سرمایه گذاری بر افراد، زمین و رفاه (PPP) اهمیت دارد.
زمین
یکی از مهم ترین خطرات و چالش های ده سال آینده، بحران اقلیمی و تغییرات آب و هوایی است که باید در این مقوله بخش گردشگری، مسئولیت اجتماعی و بین المللی خویش را ایفا کند.
سرمایه گذاری در هتل ها نقش اصلی در سرمایه گذاری سبز دارد؛ حجم سرمایه گذاری در هتل های جهانی در سال ۲۰۲۱ به صورت سالانه ۱۳۱ درصد (مجموعاً ۶۶.۸ میلیارد دلار) افزوده شد چون که شیوع بیماری کووید -۱۹ منجر به توسعه همکاریهای جهانی و منطقه ای و چارچوب های سرمایه گذاری سبز، ابتکارهای مالی نوآورانه بخش توریسم به منظور پشتیبانی از تعهد جهانی برای کاهش گازهای گلخانه ای و چرخه کربن تا سال ۲۰۳۰ و دستیابی به مقدار گازهای گلخانه ای و چرخه کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ شد.
انسان
گردشگری صنعتی انسان محور است؛ بنابراین بر مبنای چهارمین هدف توسعه پایدار (Sustainable Development Goals)، باید بر آموزش باکیفیت نیروی انسانی تمرکز کند؛ مثلا باید مهارت زایی و افزایش دانش عمومی و اختصاصی افراد با تکیه بر زنان، جوانان و اقلیت های دینی و نژاد به منظور افزایش تاب آوری و پایداری، در دستور کار سرمایه گذاری دولتی و خصوصی قرار گیرد.
رفاه
نوآوری، رقابت پذیری، ارزش های جدید و برنامه های دیجیتالی سازی و نوآوری سبب تقویت پروژه های بزرگ و پشتیبانی از کسب و کارهای کوچک و متوسط، حفظ و گسترش اشتغال و ایجاد شرایط لازم برای رشدهای آینده می شود.
همکاری سازمان گردشگری جهانی و بانک جهانی
با توجه به روند رو به رشد گردشگری انبوه طی سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ که از یک میلیارد ورود توریست به ۱.۵ میلیارد نفر رسید؛ متناسب با این رشد، سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۷، گردشگری و توسعه پایدار در این عرصه را مورد توجه قرار داد.
در حالی که این روند رو به رشد توسعه گردشگری در تمام نقاط دنیا سرعت گرفته بود، کرونا فرصتی را برای تفکر باردیگر ایجاد کرد تا با عنایت به تقاضای بالای گردشگری، به جای مداوای انتهای زنجیره یعنی مدیریت آب، بازیافت زباله و پسماند و مدیریت تولید و انتشار گازهای گلخانه ای، به فکر ابتدای زنجیره یعنی سرمایه گذاری سبز باشد که از آغاز تولید محصول گردشگری، توسعه پایدار و گردشگری سبز مورد توجه قرار گیرد.
جهت پیاده سازی سرمایه گذاری سبز در گردشگری، سازمان جهانی گردشگری با همکاری شرکت تأمین مالی بین المللی (IFC) وابسته به بانک جهانی، کشورهایی را که میزان سرمایه گذاری گردشگری بیشتری در سالهای ۲۰۱۴ – ۲۰۱۸ داشتند، را بعنوان نمونه برگزیده است.
هدف این کار عرضه برنامه های آموزشی و مهارتی صنعت توریسم و تضمین توسعه اقتصادی رقابتی و پایدار به منظور ترویج تأمین مالی و سرمایه گذاری سبز جهت تحریک گردشگری پساکرونا است. کشورهایی که در این نمونه انتخاب شدند عبارتند از: هند، اندونزی، جامائیکا، فیلیپین، آفریقای جنوبی، تایلند و ویتنام.
مکانیزم (ساز و کار) فعالیت IFC
در این راستا پروژه مشترکی با بانک جهانی شکل گرفت. شرکت مالی بین المللی (IFC) بانک جهانی یکی از ۵ عضو اصلی گروه بانک جهانی است؛ علاوه بر این عضو، بانک بین المللی بازسازی و توسعه، وظیفه اعطای وام به دولت های کشورهای با درآمد و اعتبار متوسط و کم را بر عهده دارد؛ انجمن توسعه بین المللی وام های بدون بهره و کمک های بلاعوض به دولت ها کشورهای فقیر اختصاص می دهد؛ آژانس تضمین سرمایه گذاری های چند جانبه تضمین ریسک های غیرتجاری سرمایه گذاری مستقیم خارجی را انجام می دهد و مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات بین المللی سازش و داوری اختلافات سرمایه گذاری را بر عهده دارد.
در این خصوص IFC ساختمان های سبز را پیشنهاد کرد و برای هتل ها و اقامتگاه های پایدار، مکانیزم تأمین مالی و کسب و کار را تعریف کرد. این شرکت بین المللی ۴ استراتژی اصلی برای پشتیبانی از رشد ساختمان های سبز عرضه کرد: برنامه های آموزشی فنی در مورد پذیرش و تبدیل به ساختمان های سبز (آموزش ترویجی) سرمایه گذاری و مشاوره برای بانک ها: ایجاد تأمین مالی از راه شرکای بانکی و پشتیبانی از توسعه محصول از راه تسهیلات ساختمان سبز و اوراق قرضه سبز (حلقه ذی نفعان) سرمایه گذاری و مشاوره برای بخش ساختمان: مشاوره و سرمایه گذاری مستقیم در قسمت ساختمان و املاک از راه ترازنامه مالی IFC (حلقه ذی نفعان) گواهی نامه EDGE: ایجاد نظام نامه گواهی نامه داوطلبانه مقیاس پذیر و قابل سنجش و نرم افزاری برای توانمندسازی دارایی صنعت به منظور ساخت ساختمان های سبز. مشوق ها و کدهای ساختمان سبز: اعطای گواهینامه برتر برای سرمایه گذاری های سبز (برند سازی)، تشویق سازی سبز برای تصمیم گیران از راه توانمندسازی محیط فعالیت توسط سیاست های دولتی و مقررات ساختمانی. ایجاد پروتکلهای تشویق کننده و تسهیلات دولتی (نرخ ترجیحی) برای پشتیبانی از سرمایه گذاری سبز (مشوق)
بر این اساس برای ساختمان های سبز، IFC پیشنهادات زیر را عرضه می دهد: سرمایه گذاری: وام های بلندمدت، تسهیلات انبارداری، ضمانت نامه ها و تسهیلات مشارکت ریسک، تأمین مالی ساختاریافته، اوراق قرضه سبز (سرمایه گذاری سبز) مشاوره: پشتیبانی در شناسایی خطوط سرمایه گذاری، هوش بازار، آموزش توسعه دهندگان وام، مشاوره های فنی پایدار، ابزار CAFI، جعبه ابزار وام مسکن سبز. بازار سازی: بازاریابی مؤثر برای سرمایه گذاری های سبز از راه ظرفیت سازی از راه آژانس ها و تورگردانان، کمپین های بازاریابی جهانی و محلی، آموزش ذینفعان، ظرفیت سازی، راهنمایی فنی، ترویج مشوق ها.
موارد فوق الذکر جهت ایجاد کربن خنثی (حداقل کربن) و دستیابی به مقدار گازهای گلخانه ای و چرخه کربن صفر تا سال ۲۰۵۰ از راه «ایجاد هتل های جدید التاسیس با سرمایه گذاری سبز (فوق العاده کارآمد)»، «استفاده از انرژی های تجدید پذیر» و «انطباق تأسیسات گردشگری با اقتصاد سبز (مقاوم سازی دقیق و کامل)» شکل می گیرد.