سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش مهر درباره اتفاقات اخیر کاخ سعدآباد؛ همه چیزدرباره قطع درختان کاخ سعدآباد

گزارش مهر درباره اتفاقات اخیر کاخ سعدآباد؛ همه چیزدرباره قطع درختان کاخ سعدآباد

تور مسافرتی: درختان سعدآباد قطع شده اند بعضی می گویند درختان گرفتار لطمه بوده اند و برخی دیگر اعلام می کنند که حتی اگر لطمه دیده بودند باید درباره ی آنها اطلاع رسانی می شد.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ هر چند وقت یک دفعه خبرهایی از گوشه و کنار مجموعه کاخ سعدآباد به گوش می رسد گاهی این خبرها واقعیت دارد و گاهی غلوآمیز به دست مخاطبان ارسال می شود. از آنجائیکه مردم نیز چندسالی است به حوزه میراث فرهنگی به درک درستی رسیده اند؛ حساسیت زیادی روی اتفاقات این حوزه پیدا کرده اند. همچون درختان جنگل سعدآباد که نه فقط از نظر میراثی مهم هستند بلکه یک بخش سبزی از تهران پر دود محسوب می شوند.
اما بلاهایی که بر سر درختان تهران می افتد؛ سبب می شود تا هر اتفاق کوچک و بزرگی از چشم مردم تهران دور نماند. درختان خیابان ولیعصر نمونه خوبی است به جهت اینکه یادآوری شود تهران ریه های سبزش را از دست می دهد. کم نبودند درختانی که گناهشان این بود؛ مجتمع های تجاری پشت سر آنها تولید شده اند و این درختان اجازه نمی دادند آنها و تبلیغاتشان دیده شوند.
به همین دلیل قطع می شدند و از سر راه تبلیغ سرمایه داران کنار می رفتند. الان هم می توان این روند را دید که همچنان برخی از مراکز تجاری در خیابان ولیعصر و جاهای دیگر درحال ساخت است و درختی رو به روی آنها قرار دارد و باید دید چه زمانی به بهانه مریضی درخت قطع خواهند شد.
مردم شهر تهران نمی توانند بیماری درختان را تشخیص دهند مگر متخصصان و آنهایی که از بیماری درخت اطلاع دارند. بدین سبب همه افراد نمی توانند باور کنند هر درختی که آنها تا چند روز پیش سالم و سبز می دیدند، حالا یک دفعه به سبب بیماری قطع شده است.
از طرفی هیچ شفاف سازی درباره ی قطع درختان نمی گردد. تنها اگر فیلم و عکسی منتشر شود، متولیان خودرا موظف به پاسخگویی می دانند. درباره ی درختان سعدآباد نیز همین صورت گرفت.

این تصویری است که یکی از سایت ها در همان روزهای اول یعنی اواخر آبان منتشر نمود و نوشت که در مجموعه سعدآباد تعداد زیادی از درختان قطع شد. درختانی که به نظر زنده و سرسبز بودند. مدیریت مجموعه سعدآباد برای اقناع افکار عمومی دلیلهای و چرایی این اتفاق را توضیح دهد.

در این تصاویر که بعداً فیلم آن هم منتشر شد؛ برخی از تنه درختان در ماشین باربری قرار دارد و تعدادی هم بریده و روی زمین افتاده است. پس از این اتفاق، حرف و سخن های زیادی عنوان شد که برخی تکذیب و برخی تأیید می شد.
همین تصاویر کافی بود تا مردم نسبت به اتفاقاتی که در سعدآباد می افتد، واکنش نشان دهند. اما در پاسخ به این سوالات که دقیقاً در کاخ چه می گذرد و این همه تنه درخت بریده پشت ماشین به چه کار مدیران می آید اطلاعیه ای منتشر گردید که در آن نوشته شده بود این خبر توطئه سرقت یک اثر تاریخی بوده و تنها سه اصله درخت قطع شده است.
افراد مختلفی درباره ی این خبر اظهار نظر کردند. مهدی چمران رییس شورای شهر تهران با اعلان اینکه کار خلاف در مجموعه سعدآباد این بود که مجوز کمیسیون ماده ۷ را دریافت نکرده بودند، گفته است: سازمان بوستان ها هم اگر می خواهد درخت قطع کند باید اجازه بگیرد، چه برسد به مجموعه های دیگر.
امانی عضو شورای شهر تهران هم گفته است که نه فقط سه درخت قطع شده بلکه ۸ درخت هم که مدیران مدعی بودند خشک بوده قطع شده است.
احسان خیراتیان معاون خدمات شهری منطقه یک هم گفته است اینها درختان چنار ۱۵ تا ۳۰ ساله ای بوده اند ما نامه زدیم که هر گونه دخل و تصرف به درختان همچون حذف سرشاخه باید به شهرداری اعلام نموده و بعد از کسب مجوز اقدام نمایند.
حسین علوی، مدیر کاخ سعدآباد هم در واکنش به همه این صحبت ها در صفحه شخصی خود نوشت: صدها میلیون تومان برای درمان و احیا درختان کاخ سعدآباد هزینه کرده ایم تا نگهبان طبیعت کم نظیر باشیم. آیا ممکنست کسانی که اینطور عاشقانه جان طبیعت را چون جان خویشتن دانسته اند دشمن درختان همین جا باشند؟ من چیزهایی می دانم که شما حتما نمی دانید. من از ترس ها و نگرانی هایی باخبرم که شما از آنها بی خبرید! چون می هراسند از فاش حقیقت این چنین دست و پا می زنند! به زودی سکوت این پنج ماه را خواهم شکست.
خبرنگار مهر برای پیگیری این مساله به کاخ سعدآباد رفت و از همان زاویه ای که تصاویر گرفته شده بود، دیدن کرد.

این تصویر تنه درختی است که بگفته مدیران کاخ؛ در فضای جنگلی خود به خود به سبب پوسیدگی شکسته و رها شده و بمنظور پاکسازی، جمع آوری شده است.
این عکس دیگری است که مجموعه سعدآباد منتشر نموده و در توضیحش نوشته که سه عدد تنه پوسیده بریده شده در راه منتهی به موزه آب برداشته شده است.

اینها تصاویری است که خبرنگار مهر از درختانی که قطع شده اند گرفته است.

این هم تصویری است که از محل قطع همان سه اصله درخت به همراه عکسی که قبلاً انتشار یافته بود، گرفته شده است.

تعدادی از تنه درختانی که باقی ماند است در راه موزه آب، مسیر دستیابی به موزه ملت و نزدیک به بخش تشریفاتی کاخ قرار دارد. تعدادی دیگر نیز لابه لای درختان دیگر واقع شده است.

بررسی آن چه از درختان سعدآباد باقی مانده، تنها نظر کارشناسی لازم دارد. بنا بر این یکی از کارشناسان قدیمی فضای سبز کاخ سعدآباد طبق همین تصاویر و توضیحاتی که خبرنگار مهر برای او داد در این زمینه توضیح داد: درختان سعدآباد قدیمی هستند بسیاری از آنها گرفتار بیماری شده اند. اما واقعیت این است که مجموعه متولیان چه در داخل و چه خارج از کاخ سعدآباد علم آنرا ندارند که به این درختان رسیدگی کنند.

وی اظهار داشت: درختان سعدآباد به اندازه میراث آن مهمست و به همان اندازه نیاز به رسیدگی دارد ولی این اتفاق نمی افتد چون رسیدگی به درختان سعدآباد هزینه بر است و این هزینه ها دیده هم نمی گردد.

این کارشناس فضای سبز در سعدآباد اظهار داشت: من مدتی است که از کاخ رفته ام اما می دانم در محوطه وسیع جنگل سعدآباد تنه های درخت زیادی است که باید جمع آوری شود. باید همه تنه های خشک جمع آوری شده و از محوطه بیرون رود. یک دفعه برای همیشه باید درختان شمارش، لطمه شناسی و بررسی شوند.
سال ها قبل این صورت گرفت و حتی خیلی از آنها شمارش شده و تگ گذاری شدند اما ادامه نیافت. نمی توانم بگویم درختانی که بریده شده حتما همه شأن گرفتار سوسک چوب خوار بوده اند چون بریده های خرد شده کنار تنه ها نشان میدهد که با دستگاه بریده شدند اما تعدادی از آنها گرفتار بیماری بوده اند چون از داخل خالی شده اند. تهی شدن درخت نشان میدهد که درخت بیمار بوده است.
وی با اعلان اینکه همیشه راه بدتر را برای شفاف سازی انتخاب می نماییم اظهار داشت: من همان زمان هم با مدیران کاخ مشکل داشتم که چرا درباره ی درختان کاخ شفاف سازی نمی کنید. شما فکر کنید اگر یک کارشناسی همان لحظه که درختان را می خواهند قطع کنند درست توضیح می داد که چرا درختان را قطع می کنند آیا باز هم کسی می گفت چرا؟ مدیران شهرداری گفته اند که مجوز این کار را نداشته اند. اگر نامه ای به شهرداری بابت این اتفاق نزده بودند که گنهکار هستند اگر هم نامه را نوشته اند که باید منتشر کنند. چون هر اتفاقی حتی قطع درخت در منزل یک شهروند باید به اطلاع شهرداری رسانده شود وگرنه جریمه خواهد داشت.

منبع: