سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
اختصاصی مهر؛ ایران باستان در چین

اختصاصی مهر؛ ایران باستان در چین

تور مسافرتی: آثار تاریخی ایرانی در قالب نمایشگاه ایران باستان به شهرهای مختلف چین می رود تا به مدت ۶ ماه در شهرهای مختلف این کشور به نمایش درآید.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، ایران و چین درحال برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و گردشگری هستند در این بین ایران می خواهد نمایشگاه های مختلفی از آثار تاریخی را در چین برگزار کند همچنان که در سالهای قبل این اتفاق را رقم زد. سال ۹۱ ده اثر برگزیده از موزه ملی به شانگهای چین رفت. تا در شصتمین سال تأسیس این موزه، در کنار ۹۰ سفال تاریخی از کشورهای آمریکا، ترکیه، انگلستان، ایتالیا به معرض نمایش گذاشته شود. در سال ۹۸ نمایشگاه شکوه تمدن های آسیا بصورت مشترک با ۲۱ کشور در پکن انجام شد و ایران هم ۱۵ اثر تاریخی را به این کشور فرستاد. در همین سال نمایشگاه دنیای لونگ چوان نیز اجرا شد. بعد از آن باز هم قرار بود نمایشگاهی از آثار ایرانی در چین اجرا شود اما به سبب شرایط کرونا میسر نشد. تا این که این دفعه قرار شد تا برخی از آثار در قالب نمایشگاه ایران باستان از موزه ملی به چین برود.
از طرفی هفته فرهنگی ایران در چین عنوان برنامه ای است که وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در نظر داشت تا ماه دسامبر در کشور چین برگزار کند ولی حالا این برنامه مقرر است با همکاری دو وزارتخانه میراث فرهنگی و ارشاد با نمایشگاه آثار تاریخی ایران همزمان شود و با شروع به کار این نمایشگاه، برنامه های هفته فرهنگی نیز شروع شود. وزارت میراث فرهنگی در نظر دارد آثار تاریخی را از موزه ملی ایران در شهرهای مختلف چین به نمایش بگذارد هنوز تعداد این آثار و شهرهایی که مقرر است در چین نمایش داده شود؛ قطعی نشده ولی شهر پکن یکی از شهرها خواهد بود.
متولیان برگزاری این نمایشگاه در نظر دارند تا هر دو ماه در یکی از شهرهای چین این نمایشگاه را برپا کنند. در این صورت نمایشگاه ایران ۶ ماه طول می کشد. همین طور هزینه حمل و نقل آثار، هزینه سفر و اقامت امنای اموال ایرانی و بیمه آثار تاریخی بر عهده کشور میزبان خواهد بود. نمایشگاه دیگری که مقرر است در چین اجرا شود مربوط به آثار موزه های استان تهران می شود. آثار تاریخی ایران از موزهای تحت نظر اداره کل میراث فرهنگی تهران همچون موزه آبگینه انتخاب و بعد از ارزیابی، برای نمایش به چین ارسال خواهد شد. جزییات این نمایشگاه نیز در دست بررسی و تأیید است.

منبع: