سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛ میراث در مستند حقیقت

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛ میراث در مستند حقیقت

تور مسافرتی: روشن شدن میدان نقش جهان، برگزاری مراسم شب یلدا در ترکمنستان، سالروز تاسیس دانشکده گردشگری، مرمت آب نمای کاخ گلستان و نمایش فیلم های مستند از خبرهای حوزه میراث فرهنگی وگردشگری در این هفته بود.
خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید فواره آب نمای قاجاری که مدتی پیش در کاخ سعدآباد پیدا شده بود، مراحل پایانی مرمت را طی می کند بعد از آن مقرر است در ویترینی که آماده شده به معرض نمایش گذاشته شود. فتح الله نیازی مرمتگر پژوهشکده مرمت و حفاظت درباره ی فواره آب نمای قاجاری که بصورت اتفاقی در محوطه کاخ سعدآباد کشف شده بود اظهار داشت: کارهای مرمت این اثر رو به انتها است پس از مرمت، ویترینی آماده کردیم که در محوطه جلوی سبز قرار دارد و برای نمایش آن مناسب می باشد.
وی اظهار داشت: باتوجه به تزئیناتی که در این آب نما به کار رفته، چنین حجاری هم شکل حجاری های کاخ سبز است و باید همان جا نصب شود و در فضای باز قرار گیرد. این سنگ همچون سنگ های حجاری شده ایتالیایی است. نیازی افزود: لطمه خوردگی این سنگ کم بوده ولی پاکسازی باید انجام می شد. قصد داشتیم تا آنرا به موزه سنگی که قرار بود رو به روی کاخ سبز ایجاد شود، قرار دهیم اما درحال حاضر تا تامین بودجه، ویترینی برای نمایش آن طراحی شده است امیدواریم بتوانیم این موزه سنگ را در کاخ سعدآباد داشته باشیم.
برگزاری نشست ایران و تونس در عرصه گردشگری تور آشناسازی ویژه فعالان گردشگری کشور تونس و جلسه ویژه میان بخش خصوصی ایران و تونس با هدف آشنایی با ظرفیتهای گردشگری کشورمان در پی تحقق لغو روادید یک طرفه اجرا شد. با توجه به این که تقویت ارتباط با کشورهایی که لغو روادید یک طرفه شده اند، در دستور کار دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی قرار دارد، بدین جهت برگزاری تور آشناسازی ویژه فعالان گردشگری کشور تونس با جاذبه های گردشگری کشورمان و نیز برگزاری نشست متقابل بخش خصوصی طرفین شامل B۲B اجرا شد. در این جلسه کوشش برای معرفی فرهنگ طرفین، اطلاع رسانی درباره ی مقاصد جدید از شهرهای ایران به تونسی ها، اجرای تورهای آشناسازی، برگزاری جلسات بخش دولتی و بخش خصوصی طرفین بصورت متناوب و ادامه دار جزئی از موضوعات مطرح شده در نشست مذکور بود.
برگزاری جشنواره عروسکی در امتداد گردشگری رویداد محور دومین جشنواره تئاتر عروسکی خلاق مقرر است از ۱۶ تا ۲۳ دی ماه در تماشاخانه نصر کاشان اجرا شود. این جشنواره بدین منظور برگزار می شود تا رویداد و گردشگری و تئاتر بتواند پیوندی را برای جذب مخاطب بوجود آورد. چونکه این نمایش توسط اهالی گردشگری و فرهنگ کاشان اجرا خواهد شد. اکبر رضوانیان به عنوان برگزار کننده این جشنواره در مراسم رونمایی از پوستر آنکه در خانه تئاتر ایران برگزار گردید، در این زمینه توضیح داد: ما از ابزار هنر برای معرفی بناهای تاریخی استفاده می نماییم اگر نقالی در باغ فین یا نمایش عروسکی در فضاهای تاریخی کمتر شناخته شده برگزار می گردند بدین سبب است که آن بناها بیشتر معرفی شوند. وی افزود: هر چه در برگزاری رویدادها موفق باشیم بناها بیشتر معرفی می شود. اگر جشنواره گل و گلاب در کاشان برگزار نمی شد بسیاری از اتفاقات هم در کاشان رخ نمی داد. بگفته رضوانیان این رویدادها هر چیزی می تواند باشد از موضوعات هنری گرفته تا محصولات کشاورزی. الان هم عربستان با رویدادهای مختلف می کوشد خودش را به جهان معرفی نماید و از ورزش هم به عنوان رویداد استفاده می نماید. بدین سبب فعالان بخش خصوصی گردشگری در ایران نباید فقط به گردشگری بپردازند بلکه می توان جاذبه ها و محصولات صنایع دستی را با برگزار رویداد معرفی نمود.
مردم به جشن کریسمس می روند چون یلدا را خوب معرفی نکردیم این هفته مراسم بزرگداشت دومین سالروز تأسیس دانشکده گردشگری دانشگاه تهران در دانشکده گردشگری دانشگاه تهران اجرا شد.
در این مراسم مدیران و مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اتحادیه ها و تشکل های گردشگری، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علم و فرهنگ، اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشکده گردشگری دانشگاه تهران حضور داشتند.
حرمت الله رفیعی رییس هیئت مدیره انجمن صنفی آژانس های مسافرتی ایران در این مراسم بیان کرد: در ایران نیاز به توجه بیشتر به صنعت گردشگری داریم، صنعت گردشگری ماهیتاً ماجراجویی است، ذات دانشجو هم ماجراجویی است که تلفیق دانشگاه با صنعت حرکت بزرگی را رقم می زند.
وی اضافه کرد: ایران با منابع و جاذبه های که دارد با کشورهای دنیا قابل قیاس نیست، گوشه گوشه ایران جاذبه دارد شب یلدا داریم اما متأسفانه مردم ما به مراسم کریسمس می روند، باید یلدا را طوری معرفی نماییم که گردشگران مشتاق حضور در ایران باشند.
سلسله نشست های علمی هفته پژوهش با عنوان «سنجه» درباره ی بایدها و نبایدهای موزه داری در ایران توسط گروه موزه های دفینه انجام می شود. کارشناسان در نشست های تخصصی با موضوع موزه داری در کشور، به بررسی ابعاد آن می پردازند. این جلسه ها از ۲۹ آذر شروع شده و تا هفتم دی هر روز از ساعت ۹: ۳۰ تا ۱۱ در سالن اجتماعات پردیس موزه ای دفینه ادامه دارد و ورود برای عموم مردم نیز آزاد و رایگان است.
جشن شب یلدا در ترکمنستان این هفته در جشن شب یلدا که با حضور علی مجتبی روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، نوید رسولی رایزن فرهنگی، کارکنان سفارت، ایرانیان مقیم و اقشار مختلف جامعه ترکمنستان همچون فرهنگ دوستان ایرانی و ترکمنستانی در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی برگزار گردید، بعد از قرائت قرآن کریم، علی مجتبی روزبهانی در تعریف واژه یلدا به عنوان یک رویداد تاریخی و فرهنگی اظهار داشت: کلمه یلدا به مفهوم زایش و تولد است و سبب زایش و تولد نور خورشید می شود. ایرانیها درباره ی یلدا بر این باور بودند که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می شود و تابش نور ایزدی فزونی می یابد.
وی در بخش دیگر از سخنان خود به نفوذ جشن یلدا از ایران به کشورهای مسیحی اشاره نمود و علت استفاده از کلمه یلدا در گذشته را وجود جنگ همیشگی بین نور و ظلمت دانست. روشنایی به میدان نقش جهان بازگشت خبر خوب این هفته از اصفهان رسید و گفته شد که پروژه اصلاح سیستم و تامین روشنایی میدان نقش جهان بعد از گذشته ۲۰ سال با حضور شهردار و اعضای شورای شهر و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان به بهره برداری رسید.
این پروژه با اعتباری بیش از ۹ میلیارد تومان توسط شهرداری اصفهان اجرا شده است.
در آئین رونمایی از پروژه اصلاح و تامین روشنایی میدان نقش جهان، سید مهدی حسینی، مدیر بهینه سازی، نگهداری و تعمیرات تأسیسات شهری شهرداری اصفهان گفت: در این پروژه از ۲ هزار و ۳۰۰ لامپ فوق کم مصرف منطبق با صوت و ۱۲ هزار متر کابل استفاده شده است.
وی، بروزرسانی تابلوهای برق، سیستم صوت و تابلوهای برق ایمن را از دیگر بخش های این پروژه برشمرد و اشاره کرد: این پروژه در امتداد رفع دغدغه ۲۰ ساله شهروندان اجرا شد.
مدیر بهینه سازی، نگهداری و تعمیرات تأسیسات شهری شهرداری اصفهان اظهار داشت: تامین روشنایی گنبد مسجد شیخ لطف الله، منار ساربان و مسجد جامع نیز در دستور کار است.
راهیابی مستندهای میراثی به جشنواره حقیقت
تعدادی از فیلم های جشنواره مستند حقیقت امسال که این هفته نیز نمایش فیلم های آن ادامه داشت، به موضوع میراث فرهنگی می پرداخت. همچون مستندی درباره ی طلا در هنر ایران، مستند دیگری درباره ی تاریخچه بلدیه در یزد بود.
هولاین در ایران ساخته هادی آفریده بود که درباره ی معمار موزه آبگینه و چگونگی ساخت این موزه ساخته شد. مستند گریشمن ساخته مظاهری پور نیز درباره ی عتیقه شناس فرانسوی است که در بخش های مهمی از ایران کاوش کرد.

منبع: