سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
براساس مصوبه هیات وزیران؛ خودرو های تاریخی از معاینه فنی معاف شدند

براساس مصوبه هیات وزیران؛ خودرو های تاریخی از معاینه فنی معاف شدند

به گزارش تور مسافرتی، سخنگوی دبیرخانه کارگروه صیانت از وسایل نقلیه تاریخی اظهار داشت: صدور ۱۰روزه شناسنامه مالکیت و پلاک تاریخی و معافیت وسایل نقلیه دارای پلاک تاریخی از معاینه فنی به تصویب رسید.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، امید شریفی اظهار داشت: موضوع چگونگی تردد و معافیت از معاینه فنی، همیشه از دغدغه ها و مشکلات مالکان خودرو های دارای پلاک تاریخی بود که با اهتمام و پیگیری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به عنوان دبیرخانه کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی و نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که خود نیز یکی از اعضای اصلی کارگروه است، همین طور به استناد اصل صد و سی و هشتم قانون اساسی و برای حفظ منافع مالکان با در نظر گرفتن قوانین ملی و بین المللی، به تصویب رسید.
وی در ادامه اشاره کرد: بر این اساس، با مصوبه جدید دولت که در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۲ توسط معاون اول رییس جمهوری ابلاغ گردید، مالکان وسیله های نقلیه دارای پلاک تاریخی با ثبت درخواست در سامانه های آنلاین، می توانند بدون مشکل در معابر عمومی تردد داشته باشند و همین طور از دریافت معاینه فنی، معاف هستند.
شریفی افزود: امیدواریم اجرای این بخشنامه که منجر به تسهیل در تردد، تسریع در روند شناسایی و صیانت و ساماندهی وسیله های نقلیه تاریخی می شود، موجبات رضایت مالکان خودرو ها، افزایش تعداد مجموعه داران و متولیان موزه های خصوصی و برگزاری هرچه بهتر رویدادهای مرتبط را فراهم بیاورد.
سخنگوی کارگروه افزود: با تصویب این قانون، صدور موافقتنامه هرگونه فعالیت مربوط به خودرو های کلاسیک و تاریخی در کشور به عهده کارگروه است و این اقدام بطور قطع به ساماندهی و نظام مندسازی کارهای در رابطه با وسیله های نقلیه تاریخی و کلاسیک منجر خواهد شد.
وی همین طور اشاره کرد: صدور بیمه نامه بدنه و اختصاص کارت سوخت بوسیله های نقلیه تاریخی نیز در دستور کار قرار گرفته است.
کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی متشکل از وزارت خانه های کشور، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، صنعت، معدن و تجارت و پلیس راهور فراجا و سازمان صیانت از محیط زیست و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی است.

منبع: