تور مسافرتی: یك پژوهشگر میراث فرهنگی اظهار داشت: مسجد سامع الدین سومین مسجد تاریخی شهر زواره است كه قدمت آن به اوایل قاجار می رسد. این مسجد در محله ای بنام سام میدان قرار دارد كه بعضی عقیده دارند كه در این محل میدانی به این نام بوده است. نام مسجد باز به سام میدان مشهور است و امروز هم كلمه سام میدان سر زبان ها است.
محسن هادی طحان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تاریخچه مسجد تاریخی سامع الدین زواره اصفهان اظهار داشت: عده ای بر این باورند كه بانی مسجد سامع الدین، میر سامع الدین طباطبایی بوده است. با عنایت به راه اندازی خیابان به طرف بازار و تخریب بناهای قدیمی در گذشته، اما این مكان مقدس سالم مانده است.
وی اضافه كرد: به نقل از شاهدان در زمان راه اندازی خیابان اطراف این مسجد، راننده بولدوزر در حال تخریب بود كه خیابان و میدان امام راه اندازی شود. به مسجد كه رسید از كنار آن آغاز به تخریب كرد، از او خواسته شد كه یك قسمت كوچكی از مسجد را تخریب كند كه عرض خیابان و پیاده رو با بقیه مساوی شود، اما راننده بولدوزر كه ارمنی باز بود، حاضر به تخریب مسجد نشد و امروزه همه قسمت های تاریخی مسجد صحیح و سالم مانده است.
این پژوهشگر افزود: مسجدسامع الدین مانند مسجد جامع هزار ساله زواره دارای شبستانی زیبای آجری است كه زمستان از آن استفاده می شده است.

وی با اظهار تأسف از این كه این مكان زیبا در برنامه بازدید گردشگران نبوده و نیست، اظهار داشت: این شبستان آجری دارای ۱۲ دهنه و ستون و محراب است. از خاصیت های خاص این بنا این است كه سقف دهه ها و مقرنس های آن از نظر آجرچینی و سقف زنی همه با هم متفاوت می باشد و شكل و سبك چهار دهنه از سقف این شبستان در نوع خود در منطقه بی نظیراست، بطوری كه برای استواری بیشتر و هم چنین زیبایی، این سقف ها به شیوه های تركیبی مقرنس ها زده شده است.
به گفته هادی طحان، در دهه های اخیر سالنی بر روی آن ساخته شد و كم كم شبستان بصورت متروكه درآمده بود، اما با همت و تلاش قابل تحسین هیأت امنا، مردم و میراث فرهنگی در سال های اخیر این شبستان زیبا و قدیمی مرمت شده است و از جانب كوچه پشت عایق بندی شده و داخل آن چاهی حفر گردیده كه نم بنا كشیده شود. هم چنین كف این شبستان آجر فرش جدید شده است.
وی درانتها ابراز امیدواری كرد كه با هماهنگی میراث فرهنگی و هیأت امنا این مسجد، بازدید از این مسجد و مخصوصاً شبستان زیبای آن در برنامه گردشگران قرار گیرد و با چاپ بروشور و راهنما، این مكان تاریخی را بیشتر شناخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *