سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
ژیلبر لازار درگذشت

ژیلبر لازار درگذشت

تور مسافرتی: «ژیلبر لازار»، زبان شناس و ایران شناس نامدار فرانسوی که عمر خویش را صرف تحقیق درباره زبان فارسی و فرهنگ ایرانی کرده بود، در سن ۹۸ سالگی دارفانی را وداع گفت.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، «لازار» از دانشمندانی بود که عمر خویش را صرف تحقیق درباره زبان فارسی و فرهنگ ایرانی کرد و به همین مناسبت در دی ماه ۱۳۹۵ به عضویت افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم درآمد.
او تحصیلات خویش را در سال ۱۹۴۸ و در مؤسسه ملی زبان ها و تمدن های شرقی تکمیل کرد و از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۶، استاد زبان فارسی در دانشگاه «اکول نرمال سوپریور پاریس» بود. وی رساله دوره دکتری خویش را درباره شکل گیری زبان فارسی نوشت و از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۱ هم در دانشگاه پاریس تدریس می کرد و مدتی مدیر گروه شرق شناسی و مؤسسه مطالعات ایرانی در این دانشگاه بود.
«لازار» از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۹۳ مشغول تحقیق و مدیریت گروه های پژوهشی در مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه در حوزه زبان های ایرانی بود.
بعضی از مهم ترین آثار این ایران شناس و زبان شناس فرانسوی عبارت اند از: زبان کهن ترین متون نثر فارسی، دستور زبان فارسی معاصر، فرهنگ فارسی- فرانسه، شکل گیری زبان فارسی، اشعار پراکنده قدیمی ترین شعرای فارسی زبان از حنظله بادغیسی تا دقیقی، بررسی وزن شعر ایرانی، ترجمه فرانسوی برگزیده رباعیات خیام و گزیده هایی از غزل های حافظ.