سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
پاسخ به شبهات خشک شدن چشمه علی

پاسخ به شبهات خشک شدن چشمه علی

تور مسافرتی: مجری خط ۶ مترو به سوالات خشک شدن آب چشمه علی پاسخ داد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، بامداد امروز تعدادی از خبرنگاران رسانه های مختلف به دعوت شرکت مترو تهران از چشمه علی که این روزها به علت آنچه که عبور خط مترو از آبریز از قنات آن اعلام می شود، خشک شده است، بازدید کردند و مهندس صادق طریق ازلی مجری خط ۶ مترو با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد و در مورد وضعیت چشمه علی توضیحاتی را عرضه کرد و اظهار داشت: وضعیت چشمه علی را می توان با استفاده از مکانیزم هیدرودینامیکی بررسی کرد.

وی با بیان این که نوع سنگ این چشمه آهکی است، خاطرنشان کرد: سنگ آهکی که میزبان چشمه است از نظر جنس شبیه سنگ های کوه بی بی شهربانو است و طبق نظر کارشناسان عمده این چشمه از آبخوان کوههای بی بی شهربانو است.

مجری خط ۶ مترو با اشاره به اینکه اگر آب کم شود دبی آب چشمه هم کاسته می شود، اظهار داشت: همکاران ما در تیم مطالعاتی وضعیت دبی چشمه در طول ۲۰ سال اخیر را بررسی کردند و نمودار هیدروگراف آن را تهیه کردند و مشخص شد چشمه در سالهای مختلف جریان آب متفاوتی داشته است به گونه ای که در دهه ۸۰ دبی آب کمتر از ۲۰ لیتر بود.

وی با اشاره به اینکه بررسی ها نشان داد که در ماههای مرداد تا مهر خروجی آب به حداقل می رسد و در ماههای اسفند و فروردین دبی آب به حداکثر می رسد، اضافه کرد: این رفتار تمامی چشمه ها در فلات ایران است و این اتفاقی عجیب نیست.

وی با اشاره به اینکه هیدرودینامیت این چشمه را با بارش و خصوصیات سنگ شناسی سنگ میزبان، تعیین می کنند اظهار داشت: هم اکنون دبی آب ۲۰ لیتر در ثانیه است و البته این میزان کم و زیاد می گردد و بررسی های تیم کارشناسی طبق نمودار هیدروگراف نشان داده است که در ماههای پایانی سال دبی آب افزایش می یابد.

وی در مورد تاثیر مترو در کاهش آب چشمه علی اظهار داشت: بر مبنای مطالعات اولیه قرار بود که مسیر مترو بر مبنای مطالعات ترافیکی از خیابان صفاییه عبور کند اما دو سال قبل طی جلساتی که با مسئولان میراث فرهنگی داشتیم مسیر مترو برای حفظ میراث باستانی، از خیابان غیور عبور داده شده است.

مجری خط ۶ مترو با اشاره به اینکه از نظر کارشناسان آب چشمه برگشته است، در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر خط ۶ مترو بر نظرات اعضای شورای شهر اظهار داشت: احترام اعضای شورای شهر بر ما واجب است و من مطلبی که عنوان می کنم بر مبنای نتایج کارها است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا چشمه علی به مانند تمامی منابع آبی کاهش یافته است به سه پارامتر اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از آنها فعالیت های عمرانی و معدنی در این محدوده و در محدوده کوه بی بی شهربانو است و علت دیگر تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی و علت دیگر چاههای مجاز و غیر مجازی می باشند که در محدوده چشمه علی فعال می باشند.

وی با اشاره به اینکه گفته می گردد که این چاهها در گذشته هم وجود داشتند اما آب چشمه کاهش نیافته اظهار داشت: درست است چاهها قبلا هم بوده اند اما امسال با مشکل اقلیم مواجه هستیم و باید در بهره برداری از چاههای مجاز تجدید نظر شود و نباید در آب خوان این چاهها فعالیت کنند.

طریق ازلی با بیان این که مترو یک تاثیر موقت است اما وضعیت آب به سه پارامتر فوق الذکر بستگی دارد اظهار داشت: داده های ما بر مبنای اطلاعاتی است که از سازمان آب دریافت کرده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می گردد مطالعات مترو در این زمینه کامل نبوده است اظهار داشت: مگر می گردد در انجام این پروژه بزرگ مطالعاتی انجام نشده باشد و باید بگویم مطالعات، نوع و روش اجرا را مشخص می کند و به خاطر حفظ منابع آبی تونل را با استفاده از “تی بی ام” که امن ترین مسیر است حفر کردیم که همزمان لاینینگ تونل هم صورت گیرد و در قراردادی که با پیمانکار “تی بی ام” داشتیم، حفظ منابع آبی جزء الزامات قرار داد عنوان شده است.

مجری خط ۶ مترو در پاسخ به این سوال که گفته می گردد آب چشمه علی به فاضلاب سرخه حصار ریخته می گردد اظهار داشت: الان چیز ی به نام ریختن آب به فاضلاب نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که زمانی که آبی در چشمه وجود نداشت، آب چشمه علی چه شده بود؟ افزود: فعالیت های عمرانی اثر موقت دارد و همزمان با تغییر اقلیم و فعالیت چاهها، این خشک شدن تشدید شد.

طریق ازلی خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: من از شما سوال می پرسم حالا که در بدترین شرایط اقلیمی قرار داریم و بارش ها هم کاهش یافته آیا آب پشت سد و مخازن سدی بی تاثیر بوده است؟

وی با اشاره به اینکه پوشش تونل بتنی است اضافه کرد: لاینینگ تمام شده است و به نظر من تنها یک عامل سبب بروز این پدیده نشده است.

ادامه دارد….