سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
شنا در حوض های جوشان ساخت طبیعت

شنا در حوض های جوشان ساخت طبیعت

تور مسافرتی: در ۲.۵ کیلومتری شوط آباد و ۲۷ کیلومتری ماکو در آذربایجان غربی تپه ای وجود دارد که آبگرم از آن می جوشد و این چشمه آبگرم از مهم ترین جاذبه های طبیعی این شهر به حساب می آید.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، آب گرم شوط دارای دو سرچشمه اصلی است که به فاصله تقریبی ۴۰ متری بر روی پشته ای با ارتفاعی متفاوت از هم واقع شده اند.
مظهر اصلی چشمه را یک حوضچه طبیعی به شکل نامنظم تشکیل می دهد که در اثر رسوب گذاری آب آن، حوضچه های طبیعی و جالبی را به وجود آورده است که روی حوضچه ها استخرهایی تولید شده است و آب گازدار به صورت دائمی جوشان و جریان دارد.
چشمه آبگرم شهرستان شوط در محیطی دلپذیر و مفرح در حاشیه شهر شوط واقع شده و آبگرم معدنی یکی از ظرفیتهای بالقوه در جهت جذب گردشگر به این منطقه است.
وجود چشمه آبگرم (ایسی سو) در این شهرستان می تواند بعنوان یک منبع جذب گردشگر درمانی و سلامت نقش ایفای نقش کند و این چشمه به علت دارا بودن خواص درمانی، بسیار مورد توجه و استقبال مردمان این منطقه و سایر مناطق کشور قرار گرفته است. کمی ترش مزه گی و بی رنگ از خصوصیت آب این چشمه است و ترکیبات بیکربنات مخلوط گازدار و آهن دار را در خود دارد.
از خواص درمانی آن بیشتر برای درمان ناراحتی های پادرد و هم به صورت استحمام برای تسکین درد مفاصل استفاده می شود، آب گازدار از قسمت غربی حوضچه از زمین بیرون می آید و از مجرایی که در جنوب غربی حوضچه قرار دارد خارج می گردد.
در شمال غربی چشمه اصلی، سه حوضچه دیگر هم وجود دارد که مجاری خروج آب آنها در سطح تپه نمایان است و با تلاشهای انجام شده در جهت توسعه گردشگری چشمه آب گرم شوط احیا می گردد.
سازمان منطقه آزاد ماکو با عنایت به پتانسیل فراوان این مکان تلاش دارد قطب جدید گردشگری و آب درمانی کشور را هرچه سریعتر راه اندازی کند. هم اکنون مجتمع گردشگری و آب درمانی این مجموعه با هدف جذب توریست و توسعه گردشگری منطقه آزاد ماکو در زمینی به مساحت سه هکتار و با زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع در حال ساخت است که بزودی آماده بهره برداری خواهد شد.
چشمه ایستی سوی شوط تاکنون به علت نبود امکانات، درآمدزایی مناسبی نداشته است اما از ابتدای سال تابحال برای ساماندهی و جذب توریست و تولید مجتمع آب درمانی در شوط، اجرای طرح ساماندهی این چشمه شروع شده است. این چشمه به ۴ استخر مجهز می گردد و در فضای پیرامون آن محوطه سازی و فضای سبز تولید می گردد.