سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش مهر از شهری در زیرزمین کیش وقتی یک فیلم تبلیغاتی سرمایه گذار گردشگری را به ایران می کشاند

گزارش مهر از شهری در زیرزمین کیش وقتی یک فیلم تبلیغاتی سرمایه گذار گردشگری را به ایران می کشاند

تور مسافرتی: ۲۰ سال پیش پخش یک فیلم تبلیغاتی از جاذبه های گردشگری کیش سبب شد تا یک سرمایه گذار ایرانی در جزیره، قنات مخروبه ای را به یک جاذبه تبدیل کند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، تا ۲۰ سال پیش یکی از جاذبه های گردشگری فعلی جزیره کیش یک قنات مخروبه ای بود که تنها باستان شناسان و تاریخ دانان می دانستند که این قنات ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شیرین مردم بومی جزیره را تامین می کرده است. اما حالا با گسترش این قنات و تغییر کاربری هایی که به زمین های اطرافش داده شده است، می توان اظهار داشت که «کاریز» یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری جزیره کوچک کیش است. کاریزی که به آن شهرزیرزمینی اطلاق شده چون با گسترش آن حالا رستوران، فروشگاههای صنایع دستی و گالری و بخش های مختلف دیگری هم وجود دارد که نشان داده است زیر ۱۶ متری زمین و بخش غربی جزیره خبرهایی هست!
اینجا تنها جایی است که می توان به سقف نگاه کرد و مرجان، سنگواره و صدف هایی را دید که ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارند در واقع این کاریز حالا کاربری موزه ای هم پیدا کرده است.

کسی که این قنات مخروبه را حالا به یک جاذبه گردشگری تبدیل نموده است منصور حاجی حسینی است که سال ۷۷ نمایش یک فیلم تبلیغاتی از جاذبه های گردشگری کیش سبب شد تا او تصمیم بگیرد پس از سالها از مونیخ آلمان به ایران بیاید و خودش شاهد زیبایی های این جزیره که شبیه به جزایر مالدیو است، باشد.
این مهندس مکانیک از دانشگاه مونیخ آلمان در چندین فاز این مجموعه را راه اندازی و نام آنرا شهرزیرزمینی کاریز می نامند و اخیرا هم فاز سوم آنرا افتتاح کرده است.
اما نمی داند با چه هزینه ای چون هر بار که پول دستش آمده آنرا در کاریز خرج کرده از وقتی که یورو ۳۰۰ تومان بود تا زمانی که به ۲۰ هزار تومان رسید.

او سرمایه گذاری است که همیشه می خواسته در ایران یک کار منحصر به فرد برای جزیره ای که دوستش داشته انجام دهد بنابراین معطل وام های دولتی نمانده و خودش آغاز به کار کرده است و تا جایی پیش رفته که حالا می گوید سالانه ۲۴۰ هزار نفر توریست به کاریز می آیند یعنی روزی ۳۰۰ یا ۴۰۰ نفر. گاهی حتی در روزهای عید هم سه هزار نفر از این شهر زیرزمینی بازدید می کنند در این میان خارجی ها کمتر می آیند مگر آنها که دو تابعیتی هستند شاید هم دلیلش به خاطر کاهش توریستهای خارجی در جزیره کیش باشد.
با این وجود شهر زیرزمینی کاریز در حال گسترش است تا ماندگاری بازدیدکننده آن بیشتر شود. هر توریست برای ورود به این شهر ۲۰ هزار تومان می پردازد و با همان بلیت به رستوران می رود.