سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
بیانیه اعتراضی موسسه های آموزش گردشگری

بیانیه اعتراضی موسسه های آموزش گردشگری

به گزارش تور مسافرتی انجمن مؤسسات آموزش گردشگری ایران با انتشار اطلاعیه ای نسبت به برخوردهای صورت گرفته با حوزه آموزش گردشگری بخصوص در هفته گردشگری معترض شد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، در متن این بیانیه که از جانب نیما آذری ـ دبیر انجمن مؤسسات آموزش گردشگری ایران ـ تهیه شده و در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، آمده است: «همان گونه که همه فعالان و دست اندرکاران حوزه گردشگری می دانیم، آموزش در گردشگری بعنوان اصل، پایه و زیرساختار گردشگری مطرح است و اساسا بدون آموزش، تصور توسعه پایدار گردشگری امکان پذیر نیست. همه دست اندرکاران گردشگری، در همه سطوح نیاز به آموزش و توان افزایی دارند و نقش بی بدیل آموزش در رشد این صنعت چنان واضح و مشخص است که در کمتر تریبونی است که مسؤولی از ضرورت توجه به آموزش در این صنعت حرفی به میان نیاورد و تأکیدی بر نقش آموزش در تمام ارکان گردشگری نداشته باشد.
با توجه به اهمیت آموزش در گردشگری، سازمان جهانی جهانگردی UNWTO هم شعار سال گردشگری را از سپتامبر ۲۰۱۹ به «گردشگری و اشتغال، آینده ای بهتر برای همه» تعیین کرد که آموزش و توانمندسازی، مستتر در شعار اشتغال و ترجمان مسلم آن در همه مجامع داخلی و خارجی بوده است، اما دریغ و درد که امسال و دقیقاً در سالی که آموزش گردشگری بعنوان گل سرسبد تمام حوزه های این صنعت، در کلام مسؤولان جای گرفته بود، در عمل متأسفانه عکس این توجه کلامی دیده شد و در رفتارهای اخیر برخی ادارات کل همچون معاونت گردشگری استان تهران، بی توجهی آشکار به نقش منحصر به فرد آموزش و آموزشگران بعنوان معلمان این صنعت که در عرف دینی ما هم شغل انبیاء به آنان منسوب است، شائبه گرایش به مادی محوری در مراسم تجلیل و تعیین برترین ها با مناسبات «اسپانسرینگ» و در نتیجه غالب شدن سرمایه به جای دانش و شخصیت علمی، در این صنعت نه چندان مترقی در عصر فعلی را تقویت کرد. چرا باید کاری کرد که حتی اگر این گونه نیست، ذهن را به آن جهت متبادر کند؟
چگونه است که مسؤولین گردشگری تهران، مکرراً و سلسله مراتبی در جلسه تنظیم شده با مدیران موسسات آموزش گردشگری تهران حضور نمی یابند و با ترک جلسه اعتراضی این صنف روبه رو می شوند، سپس به جای عذرخواهی به جدال کلامی می پردازند و در مرحله بعد با حذف آگاهانه این قشر علمی و به دور از مناسبات مادی گرایانه، در مراسم تجلیل، عملاً به تقابل با معلمان خود در این صنعت می پردازند؟ آیا غیر از «درس نیاموختگی» در این صنعت، نامی دیگر به رفتار مسؤول مربوطه می توان نهاد؟ و آیا تکرار چندباره این بی توجهی، فرضیه سهوی بودن رفتارها را منتفی نمی کند؟
انجمن موسسات آموزش گردشگردی ایران اعلام می دارد، معلمان و تلاشگران و مدیران این عرصه احتیاجی به تجلیل های این چنینی ندارند و رسالت خویش را در ارتقای بی ادعای این صنعت می دانند، مع هذا انجمن، تجلیل نکردن و حذف عمومی این قشر را حاوی پیغام و دارای بار ضدارزشی و تقابلی می داند و بعنوان حامی موسسات زحمتکش تهران و ایران، مراتب اعتراض خویش را به تمام ارکان مدیریتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچون وزیر محترم گردشگری، معاون محترم گردشگری، مدیرکل محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، مدیران محترم دفاتر نظارتی، حراستی و بازرسی و نهایتاً اصحاب محترم رسانه اعلام می دارد و خواهان پی گیری مبحث و اعلام نتیجه است.
در انتها ضمن تشکر از مدیرکل محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، جناب آقای دکتر پرهام جانفشان، به علت دعوت از انجمن برای مشارکت در برنامه های هفته گردشگری و تاکید بر انجام همکاری متقابل از جانب این انجمن با برگزاری کارگاه های آموزشی در استان و تقدیر از چهره های خدومی که در آن اداره کل مشغول خدمت هستند و هم تبریک مجدد هفته گردشگری، امید است جایگاه آموزش، نه بعنوان زینت بخش تریبون ها، بلکه در عمل با پرداخت بهای لازم که در رفتار و گفتار مسئولین قابل رصد باشد، تثبیت و ارتقا یابد. »