سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
اینفلوئنسرهای چشم آبی راهکار جدید عربستان برای جذب توریست

اینفلوئنسرهای چشم آبی راهکار جدید عربستان برای جذب توریست

تور مسافرتی: بعد از صدور ویزای توریستی توسط عربستان، حالا نوبت به سفرهای رایگان اینفلوئنسرهای خارجی به این کشور رسیده است تا چهره خودرا در جهان اصلاح کند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از گاردین، یک سال بعد از قتل «جمال خاشقچی»، عربستان سعودی از شخصیت های تاثیرگزار شبکه های مجازی برای تصحیح چهره لطمه دیده اش در اذهان عمومی استفاده می نماید.
تصویری از زن جوانی با چهره اروپایی که در در مقابل یکی از مکان های دیدنی عربستان ایستاده است، یکی از چند تصویر جدیدی است که میلیون ها مخاطب اینستاگرام را به تجدید نظر درباره دیدگاهشان نسبت به عربستان وادار می کند.
این روزها تصاویر خیلی از اینفلوئنسرهای خارجی در شبکه های مجازی حین اقامت در هتل های مجلل، بازدید از مناطق باستانی و یا رانندگی کردن در کویرهای عربستان به چشم می خورد.
در این پست های مدبرانه که به منظور انعکاس چهره مثبت عربستان به جهانیان منتشر می شوند، هیچ اثری از نقض حقوق بشر توسط این کشور دیده نمی گردد.
دکتر «ریحان اسماعیل» استاد مطالعات عرب و اسلامی دانشگاه ملی استرالیا می گوید: «عربستان سعودی میلیاردها دلار برای اصلاح تصویری که سال هاست در جهان از خود بجای گذاشته، هزینه کرده است.»
بگفته این استاد دانشگاه، «اینفلوئنسرهایی که طبق یک برنامه و تحت حمایت مالی دولت به عربستان سفر می کنند، تصویر کاملی از این کشور را منتشر نمی کنند.»
«اسماعیل» اضافه کرد: «اگر شخصی به عربستان سفر کند و تمام تغییراتی که در این کشور رخ می دهد را از نزدیک ببیند یا مشاهده کند که جوانان سعودی چطور خوشگذارانی می کنند مسلما با خود می گوید روند ایجاد تغییرات و بیشتر کردن آزادی ها در عربستان عالی است، اما از طرفی دیگر ما با یک حکومت سرکوب گر طرف می باشیم.»
«گب اسکنیو» و «تارا وایت من» اینفلوئنسرهای استرالیایی هستند که هر کدام به ترتیب در صفحه اینستاگرام خود ۳۶۳، ۰۰۰ و ۱.۳ میلیون دنبال کننده دارند و در جذب گردشگران جوان استرالیایی به عربستان موفق بوده اند.

نشریه گاردین استرالیا قصد داشت با بیشتر از ۵۰ اینفلوئنسری که بنظر می رسد یا از سفرهایی با بودجه دولت عربستان بهره برده اند یا برای تبلیغ کردن از این کشور پول گرفته اند، مصاحبه کند، اما برخی از آنها، کمی پیش از زمان معین شده برای مصاحبه با این نشریه، از این ملاقات صرف نظر کردند، چونکه پیام هایی از دولت عربستان در خصوص خودداری از هرگونه گفت و گو با رسانه های مختلف دریافت کرده بودند.

عربستان سعودی اوایل ماه جاری از صدور ویزای توریستی برای اتباع ۴۹ کشور و کاهش محدودیت های پوششی برای گردشگران زن آگاهی داده بود. کمیسیون گردشگری و میراث ملی عربستان نیز بتازگی اعلام نمود: توریستهای خارجی زن و مردی که با یکدیگر نسبتی ندارند، از این پس می توانند در هتل های عربستان اتاق مشترک رزرو کنند. بر طبق این قوانین جدید، زنان خارجی و حتی شهروندان زن عربستانی می توانند به تنهایی اتاق های هتل های عربستان را رزرو کنند.
حالا بنظر می رسد استفاده از اینفلوئنسرهای خارجی برای انعکاس چهره مثبت عربستان، دیگر پروژه مقامات این کشور برای جذب توریست بیشتر و سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر در این کشور باشد.

منبع: