سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
رونمایی از سردیس فردوسی در اوستیای شمالی روسیه

رونمایی از سردیس فردوسی در اوستیای شمالی روسیه

تور مسافرتی: مراسم رونمایی از سردیس حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ولادی قفقاز پایتخت جمهوری اوستیا-آلانیای شمالی روسیه اجرا شد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، علاوه بر سنایی، جانایف معاون نخست وزیر جمهوری اوستیا، شهردار ولادی قفقاز، اعضا و مقامات دولت این جمهوری و رئیس و استادان دانشگاه دولتی و دانشجویان این دانشگاه نیز در این مراسم حضور داشتند.
در این مراسم از سردیس اهدایی سفارت ج. ا ایران در مسکو، در خیابان اصلی شهر ولادی قفقاز و روبروی ساختمان دانشگاه دولتی اوستیای شمالی رونمایی گردید.
مهدی سنایی در سخنرانی خود در این مراسم ضمن تاکید بر ریشه های مشترک تاریخی، زبانی و قومی مردم اوستیای شمالی با ایرانیان، گفت: چنین همکاریهای فرهنگی در قالب کلی تر روابط ایران و روسیه، برای تهران بسیار مهم و باارزش است و به صورتی احیای سنت های تاریخی و فرهنگی است.
سفیر ایران با اشاره به روابط گسترده تهران و مسکو، بر جایگاه ویژه اوستیای در روابط استانی دو کشور نیز تاکید نمود. سنایی در مورد حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز اظهار داشت: او فقط یک شاعر نیست بلکه متفکری بزرگ است و شعر او نماد عشق و محبت به وطن است.
در این مراسم معاون نخست وزیر این جمهوری نیز اصرار کرد که این گونه اقدامات موجب استواری بیشتر روابط این جمهوری با ایران می شود.
درانتها مراسم که با حضور تعدادی از خبرنگاران رسانه های جمعی برگزار شد، کنفرانس مطبوعاتی انجام شد و سفیر کشورمان، معاون نخست وزیر اوستیای شمالی و رئیس دانشگاه دولتی ولادی قفقاز به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
لازم به ذکر است زبان آستی که زبان بومی این منطقه می باشد از مجموعه خانواده زبان های ایرانی است و تا سال ۱۹۱۷ نیز سرکنسولگری کشورمان در این شهر فعال بوده است.
قبل از این سردیس هایی از خیام نیشابوری و حافظ شیرازی در شهرهای آستاراخان و ماخاچ قلعه روسیه نصب شده اند.

منبع: