سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
کشف مومیایی شیر در مصر برای اولین بار

کشف مومیایی شیر در مصر برای اولین بار

به گزارش تور مسافرتی دو مومیایی شیر متعلق به ۲، ۶۰۰ سال پیش در مقبره ای مملو از مجسمه و مومیایی گربه در شهر «سقاره» واقع در مصر کشف شد.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از لایو ساینس، «مصطفی وزیری» – دبیرکل شورایعالی آثار باستانی مصر – در یک نشست خبری اعلام نمود: «این نخستین باری است که مومیایی کامل یک شیر یا توله شیر در مصر کشف می شود.»
هرچند تحقیقات روی مومیایی ها هنوز به اتمام نرسیده است، اما به نظر می آید شیرهای مومیایی شده بسیار کوچک هستند و کمتر از یک متر طول دارند. مومیایی های کشف شده دیگر که در کنار شیرها قرار داده شده بودند، به سه گربه بزرگ تعلق دارند که هنوز گونه دقیق آنها مشخص نمی باشد. کارشناسان معتقدند این سه مومیایی می توانند به پلنگ، یوزپلنگ یا دیگر گونه های گربه سانان بزرگ تعلق داشته باشند.

حدود ۲۰ مومیایی از گربه های کوچکتر هم در کنار توله شیرها کشف شده اند. همینطور نزدیک ۱۰۰ مجسمه و تندیس کوچک که بخش زیادی از آنها به شکل گربه ساخته شده در این مقبره کشف شده اند. این مجسمه ها از جنس سنگ، چوب و برنزند و اغلب آنها با طلا و رنگ های مختلف تزئین شده اند.

به قول «خالد عنانی»، وزیر آثار باستانی مصر، در این مقبره همینطور تندیس کوچکی از «نیث» (الهه شکار و جنگ و ایزدبانوی محافظ زنان در مصر باستان) کشف شده که باستان شناسان به واسطه آن توانستند قدمت مقبره را مشخص کنند.
یک شیء بزرگ ۳۰ سانتی متری که به شکل نوعی سوسک ساخته شده است هم در این مقبره قرار داشت. اشیای باستانی به شکل سوسک به وفور در مصر کشف می شوند. این اشیا عموما بعنوان مهر، طلسم یا جواهرات مورد استفاده قرار می گرفته اند.
به نظر می آید شهر «سقاره» مرکز اصلی آثار باستانی مربوط به گربه ها است چون که جستجوهای پیشین در این منطقه به کشف مومیایی و مجسمه های گربه منجر شده بود. در سال ۲۰۰۴ هم یک تیم دیرینه شناسی فرانسوی موفق به کشف بخش هایی از اسکلت یک شیر در این شهر شد.

«عنانی» همینطور بیان کرد: «به نظر می رسد «سقاره» در ۲، ۶۰۰ سال پیش مرکز پرستش «باستت»، ایزدبانوی مصر باستان به شکل گربه و « Miysis» پسر «باستت» از دیگر خدایان مصر باستان که به شکل شیر بود، بوده است.»
به تازگی اکتشافات دیرینه شناسی بسیاری در « سقاره» رخ داده است که همچون آنها می توان به یک مقبره دوهزارساله به همراه بقایای یک زن ثروتمند، یک نقاب دوهزار و پانصدساله ساخته شده از نقره و طلا و یک مقبره چهارهزار و چهارصدساله اشاره نمود.