سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
خطر بیخ گوش ژئوپارک جزیره قشم کارشناسان میراث راهی جزیره قشم شدند

خطر بیخ گوش ژئوپارک جزیره قشم کارشناسان میراث راهی جزیره قشم شدند

تور مسافرتی: ایسنا/هرمزگان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان از بررسی واگذاری طرح پرورش میگو در جزیره قشم آگاهی داد.

رضا برومند در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: بنا به درخواست دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم نیز فردا(هشتم بهمن ماه) واگذاری طرح پرورش میگو در این جزیره نیز بررسی می شود.

وی با اشاره به اینکه متولی رسیدگی به این مساله سازمان میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم است، اشاره کرد: به احترام افکار عمومی و بررسی کارشناسی به همراه تیم ارزیابی و کارشناسی فردا راهی جزیره قشم شده و این طرح که طبق مطالب گفته شده فضای مجازی موقعیت جهانی ژئوپارک جزیره قشم را به خطر می اندازد، بررسی دوباره می شود.

برومند با اشاره به اینکه مختصات گنبد نمکی و ژئوپارک قشم در سازمان منطقه آزاد قشم موجود است و در صورت وجود داشتن طرح مذکور در این منطقه می توان مانع از ادامه فعالیت شد، افزود: پرونده ثبت ژئوپارک قشم در یونسکو از طرف میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم پیگیری می شد و اینکه محل اجرای طرح در حریم گنبد نمکی و ژئوپارک قرار دارد باید از میراث فرهنگی قشم استعلام گرفته می شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان درانتها عنوان کرد: امیدوارم بعد از ارزیابی های صورت گرفته و در صورت تائید در حریم قرار داشتن طرح مذکور، با کمک دستگاه قضایی و همکاری دستگاه های ذی ربط بتوانیم از میراث ملی خود دفاع نماییم.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمکی جهان به مرکز پرورش میگو بعنوان جدی ترین تهدید برای خروج ژئوپارک قشم از یونسکو مطرح است. واگذاری اراضی در جزیره قشم از سال ۱۳۹۶ درحالی آغاز شد که همان سال، پروژه ژئوپارک این جزیره موفق شد که به لیست ژئوپارک های یونسکو بازگردد. این ژئوپارک یک دفعه در سال ۱۳۸۵ ثبت جهانی شده بود اما در سال ۱۳۹۱ به سبب آنچه مشکلات مدیریتی اعلام شد، کارت قرمز گرفت و از این لیست خارج شد. اینک کارشناسان معتقدند، واگذاری اراضی که بیشتر با هدف راه اندازی اقامتگاه، مرکز پرورش میگو و آبزیان، پلاژ و شهرک های صنعتی بوده، این ژئوپارک را بار دیگر در معرض تهدید قرار داده است.

منبع: