سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
دکتر آل یاسین اهمیت مراجعه به مراکز مشاوره خانواده و کودک

دکتر آل یاسین اهمیت مراجعه به مراکز مشاوره خانواده و کودک

تور مسافرتی: مشاوره یکی ازمهمترین فاکتورهایی است که افراد هنگام رویارویی با مشکلات باید از آن استفاده کنند.

مشاوره یکی ازمهمترین فاکتورهایی است که افراد هنگام رویارویی با مشکلات باید از آن استفاده کنند. این روزها مراکز مشاوره خانواده در تهران و سایرنقاط کشورتوانسته‌اند به بسیاری از خانواده‌هایی که دچار اختلاف بایکدیگر هستند کمک کنند و از جدایی آ‌ن‌‌ها جلوگیری کنند.قرآن کریم همواره مشاوره را عملی واجب دانسته و در آیات مختلف به آن تاکید کرده است. اما مشاوره تنها برای گرفتن تصمیمات مهم زندگی سودمند نیستند، بلکه برای حل اختلافات خانوادگی چه در زندگی مشترک و چه در بنیان خانواده از اهمیت بالایی برخرودار است. شاید خیلی از افراد علاقه‌ای برای گفتگوی حضوری با پزشکان نداشته و از درد و دل کردن خجالت می‌کشند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان مشاوره تلفنی روانشناسی فراهم شده و افراد می‌توانند با خیال راحت بدون فاش شدن هویت خود با روانشناسان به گفتگو بپردازند.

مشاوره روانشناسی غیر حضوری

همانطور که گفتیم این روزها با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت امکان مشاوره غیر حضوری وجود داشته و افراد می‌توانند اقدام به مشاوره روانشناسی آنلاین کنند. معمولا افراد در زندگی شخصی خود به بن‌بست‌هایی می‌رسند که تنها یک روانشناس خبره می‌تواند مشکل آن‌ها را حل کند. معمولا تشخیص افسردگی خیلی سخت است چراکه برخی از افراد ممکن است به طور مقطعی علائم ظاهری افسردگی را پیدا کنند، اما در اصل افسرده نباشند. متاسفانه برخی از روانشناسان مبتدی با تصور اینکه علائم ظاهری نشان‌دهنده ابتلا به افسردگی است اقدام به تجویز داروهایی می‌کنند که بعدها در سلامت بیماران تاثیرات مخرب می‌گذارد. بنابراین مشاوره آنلاین هرگز برای تشخیص افسردگی مناسب نبوده و افراد باید در چندین جلسه به صورت حضوری نزد پزشک بروند.

مشاوره روانشناسی حضوری

همانطور که در بالا اشاره کردیم مشاوره غیر حضوری بهترین گزینه برای افراد خجالتی و محتاط می‌باشد. اما این سبک از مشاوره تنها برای مشاوره‌های کلی و برطرف کردن مشکلات مقطعی است. مشاوره حضوری معمولا دارای مزیت‌های منحصربفردی است که بهترین آن مشاوره خانواده و مشاوره کودک می‌باشد.

مشاوره خانواده و ویژگی‌های یک مشاور خوب

مشاوره خانواده یکی از مهمترین و حساس‌ترین مولفه‌های حفظ بنیان خانواده است. بسیاری از از زوج‌ها در طول زندگی زناشویی خود با اختلافات فراوانی مواجه می‌شوند که در برخی از مواقع منجر به جدایی و طلاق می‌شود. شاید اگر این زوج‌های جوان در اوج اختلافات خود نزد مشاوران خانواده خبره می‌رفتند، اکنون صاحب فرزند بودند و از زندگی در کنار هم لذت می‌بردند. مشاوران خانواده برای اینکه بتوانند اختلافات موجود را از بین ببرند باید به چند نکته مهم توجه کنند.

  • مشاوران باید نهایت صبر و حوصله را به خرج دهند و به تمام حرف‌های زوج‌ها گوش دهند.
  • یک مشاور خوب باید مسلط به علم روانشناسی باشد و هرگز رفتار پرخاشگرانه‌ی مراجعین در رفتار آن‌ها تاثیر نگذارد.
  • مشاوران باید از قدرت تحلیل بالایی برخوردار باشند و بهترین راه‌ها را در اختیار زوج‌ها قرار دهند

مشاوران برای اینکه بتوانند بنیان خانواده را حفظ کنند و از متلاشی شدن آن جلوگیری کنند باید خود را جای زوج‌ها قرار داده و شرایط هر یک را به خوبی درک کند.

چه زمان به مشاوره خانواده نیاز داریم؟

متاسفانه بسیاری از زوجین تصور می‌کنند تنها زمانی به مشاوره خانواده نیاز دارند که دچار اختلاف با یکدیگر شده‌اند. اما این تصور کاملا غلط بوده چراکه در بهترین حالت ممکن نیز می‌توان به مراکز مشاوره مراجعه کرد. این کار برای این است تا از تجربه مشاوران استفاده کرد و برای حفظ وضع موجود زندگی تلاش کرد. هستند بسیاری از افرادی که سال‌ها در کمال آرامش و محبت در زیر یک سقف زندگی کرده‌اند و هرگز تصور این را نداشتند که ممکن است روزی آن‌ها نیز دچار اختلاف شوند. بنابراین مراجعه به مشاوران در هنگام زندگی مسالمت‌آمیز می‌تواند در آینده به زوجین کمک کند تا در صورت بروز اختلاف به راحتی آن را حل کنند.

مشاوره فرزندان

تقریبا ۹۰ درصد والدین، کودکان خود را درک نکرده و نتوانسته‌اند خواسته‌های آن‌ها را برآورده کنند. کودکان به دلیل قرار داشتن در حساس‌ترین نقطه زندگی خود باید به خوبی تامین شوند تا در آینده با مشکلات روحی مواجه نشوند. محققان دریافتند که بسیاری از رفتارهای خشن انسان، افسردگی‌ها و کمبودهای زندگی ریشه در کودکی داشته است. به طور مثال برخی از خانواده‌ها کودکان خود را به تصور اینکه ممکن است به درس آن‌ها لطمه وارد شود از ورزش کردن محروم می‌کنند. این امر نه تنها آن‌ها را به ادامه تحصیل تشویق می‌کند، بلکه ممکن است کودکان از درس زده شوند. بنابراین به خانواده‌ها توصیه می‌شود تا برای آشنایی با روحیات کودکان خود به همراه آن‌ها نزد مشاوره کودک بروند.

مزایای مشاوره کودک

برای اینکه بتوان کودکان خود را به خوبی تربیت کرد و نیازهای اساسی آن‌ها را تامین کرد باید از مشاوران کودک کمک خواست چراکه آن‌ها با گذراندن دوره‌های تخصصی آموزشی بهترین راهکارها را در اختیار والدین می‌گذارند. تقریبا تمام شهرهای ایران دارای مراکزی است که می‌توان برای مشاوره به آنجا رفت. مشاوره کودک در تهران این روزها با پیشرفته‌ترین متدها انجام می‌شود که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کشف استعداد

مشاوران با بهره‌گیری از شیوه‌های روز و گفتگوهای تخصصی می‌توانند از علایق کودکان باخبر شده و استعدادهای نهان آن‌ها را کشف کنند. معمولا بسیاری از خانواده‌ها قادر به کشف این استعدادها نبوده و فرزندان خود را به اشتباه به سمت مسیرهای واهی هدایت می‌کنند.

 

کنترل احساسات

بسیاری از کودکان به دلیل اقتضای سن خود دارای هیجان زیادی هستند. این هیجان گاهی اوقات باعث بروز مشکلاتی در محیط خانه و همچنین دوری سایر افراد از کودکان به دلیل رفتارهای ناپسند آن‌ها شده است. مشاوران با بررسی و تحلیل رفتار کودکان به راحتی منشا رفتارهای خصمانه کودکان را ریشه‌یابی کرده و با اتخاذ روش‌های درمانی مناسب، احساسات آن‌ها را کنترل می‌کنند.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم به انواع کاربردی مشاوره ‌ها اشاره کنیم و شما را در کنترل و تنظیم درست زندگی مشترک هدایت کنیم. بسیاری از افراد متاسفانه با خودداری از مراجعه به مراکز مشاوره نه تنها مشکلات خود را حل نکرده، بلکه آن‌ها را دو چندان کرده‌اند. بنابراین توصیه می‌شود هنگام بروز اختلافات برای برطرف کردن آن نزد مشاوران خبره بروید.

در نهایت اگر به دنبال مشاوره خانواده در تهران هستید و کلینیک های مشاوره روانشناسی مختلفی را مورد ارزیابی قرار داده اید و هنوز تصمیم خود را برای انتخاب روانشناس مورد نظرتان نگرفته اید ما به شما مرکز تخصصی روانشناسی و روانپزشکی دکتر آل یاسین را پیشنهاد میکنیم که با سالها سابقه درخشان در این زمینه و با بهره گیری از بهترین روانشناسان در تهران می تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد.

آدرس وبسایت : https://draleyasin.com           

تلفن تماس: ۰۲۱۲۶۴۷۴۱۹۵

لینک خبر: ایسنا

 امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.