سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
جوبجی این دفعه با لودرهای میراث فرهنگی زخمی شد!

جوبجی این دفعه با لودرهای میراث فرهنگی زخمی شد!

به گزارش تور مسافرتی محوطه تاریخی «جوبجی» در حالی گویا در این روزهای خاص باز هم عرصه ی جولان لودرها شده که دوستداران میراث فرهنگی می پرسند چرا در تصاویر این رخداد نامطلوب، مسوول میراث فرهنگی رامهرمز هم پای لودرها و ناظرِ کار است؟!
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، محوطه ی باستانی جوبجی را در سال ۱۳۸۶ و به دنبال آغاز اجرائی کردن طرح کانال آب رسانی به دست آوردند، گنجینه ای بزرگ از یکی از پادشاهان عیلامی که کانالِ ۱۸۶ متری انتقال آب سببِ خیر شد و به حضور یاستان شناسان در جوبجی برای جستجوهای گسترده ای منجر گردید، کاوش هایی که گاها هنوز ادامه دارد، اما نکته ی جالب توجه، تغییر دیدگاه مسئولان شهری رامهرمز است که حالا اجازه داده اند تا مسیرِ احداثِ جاده برای عبور ماشین های معدن کاران از حریم درجه یک و عرصه ی محوطه ی جوبجی عبور کند.
هر چند در آن زمان با اعتراضات گسترده فعالان میراثی، کار متوقف گردید. اما حالا و در حالیکه کمتر از یک سال از تعرض قبلی گذشته است باز هم لودرها را به عرصه ی جوبجی آوردند. اما این دفعه پای میراث فرهنگی هم به میان کشیده شده است، در حالیکه پیش از این و در هر عملیات اجرایی این نهاد متولی جلو هر گونه اقدامی را توسط وسایل مکانیکی سنگ شکن می گرفت، حالا این پرسش مطرح است که آیا بدون توجه به همان ضوابط، این دفعه راه برای ورود لوردها باز شده است؟

در تصاویر انتشار یافته از این عملیات برخی فعالان میراثی می گویند رئیس اداره میراث فرهنگی رامهرمز هم در کنار لودرها عملیات را نظارت می کند.
از جانب دیگر، با عنایت به فعالیت حدود ۱۲ معدن سنگ شکن در این منطقه از محوطه تاریخی جوبجی، بطور قطع برای رفت وآمد ماشین های این معادن، به جاده مواصلاتی نیاز دارند، جاده ای که در طول یکی دو سال قبل درخواست برای ایجادش حتی به آغاز عملیاتی جدید برای شروع کار منجر شده بود.
حتی در این میان به میراث فرهنگی هم فشار زیادی وارد کرده بودند تا اجازه دهند جاده از روی عرصه محوطه باستانی عبور کند.
البته حالا و پس از شش ماه، امروز بعضی می گویند مسوول میراث فرهنگی منطقه هدف از استفاده از لودر در این محوطه تاریخی را جابه جا کردن ماسه هایی اعلام نموده کرده اند که جلو دید نگهبان محوطه را می گرفته است.

این در شرایطی است که با عنایت به ضوابط میراث فرهنگی، علاوه بر این که این اقدام دخل و تصرف در محوطه ی تاریخی به حساب می آید که آن غیرقانونی می باشد، از جانب دیگر حرکت لودرها در محوطه ای که دارای لایه های تاریخی است، می تواند صدمه های زیادی را به این محوطه ی تاریخی وارد کند.
آن هم در حالیکه چند ماه قبل، «عرصه و حریم جوبجی» توسط میراث فرهنگی استان خوزستان مصوب شده بود اما هنوز به استانداری ابلاغ نشده است. اقدامی که فعالان میراث فرهنگی معتقد بودند اگر این اتفاق نهایی شود، می تواند از تخریب ها و صدمه های زیادی به این محوطه جلوگیری کند.
حتی شنیده می شود مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان در حال تهیه ی نامه ای هستند تا علت اقدام مدیر رامهرمز را از وی جویا شوند.

اسناد این گزارش نزد خبرگزاری ایسنا محفوظ است.