سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
گزارش تور مسافرتی؛ روستایی متروک با سنگ قبرهایی سالم تر از خانه هایش! به علاوه تصاویر

گزارش تور مسافرتی؛ روستایی متروک با سنگ قبرهایی سالم تر از خانه هایش! به علاوه تصاویر

به گزارش تور مسافرتی، سنگ قبرهای روستای متروک داژگان خبر می دهند این روستا ارامنه زیادی داشته که خودخواسته از روستا مهاجرت کرده و حالا بخش کمی از بناهای خشتی آن باقی مانده است.

به گزارش تور مسافرتی به نقل از مهر، روستای داژگان همچون روستاهای شهرستان بویین میاندشت استان اصفهان است که برای دیدنش باید به شهر افوس رفت. مردم روستای داژگان پیش از انقلاب از این روستا یا مهاجرت کردند و یا ناچار به ترک روستا شدند.
آنها زمینهای کشاورزی خویش را فروختند. هنوز هم خریداران روی این زمین ها کار می کنند چون مرغوب ترین زمین ها در این محدوده برای کشاورزی در اختیار ارامنه بوده و هست.

اکنون از بناهای خشتی روستا جز تلی از خاک باقی نمانده و تقریبا ۹۰ درصد روستا تخریب شده است حالا بخش های کوچکی از دیواره های آن باقی است. با این وجود هیچ مطالعه تاریخی در رابطه با آن انجام نشده درحالی که می تواند حداقل بعنوان روستای ارمنی نشین این شهرستان معرفی و به جاذبه ها بویین میاندشت اضافه شود.

با این وجود افراد کمی به یاد دارند که بقایای به جا مانده از روستا چه کاربری داشته است. از طرفی در کنار این روستا، قبرستان بزرگی واقع شده که شامل سنگ های حجاری شده بزرگ است. سنگ های قبری که روی آنها به زبان ارمنی نوشته شده و تاریخی در حدود سالهای گذشته از ۱۸۹۰ و در بازه تا سال ۱۹۰۰ را نشان داده است.

هنوز میتوان روی سنگ قبرهای تاریخی آن نقش مرد و زنی خوشحال را دید که در همه قبور تکرار شده اند شاید زنی اینجا آرامیده که برایش طلب مغفرت کرده اند یا مردی. حتی کودکانی خوشحال که تصاویری نمادین از یک کودک روی سنگ ها حجاری شده است.

این روستای تاریخی باآنکه مانند بسیاری از روستاها متروک شده است اما هنوز هم می تواند بعنوان یک جاذبه گردشگری شناخته شود چون هم قدمت داشته و هم خاطرات زیادی که مردم از آن در ذهن دارند. ضمن این که قبرستان قدیمی آن هم به جاذبه هایش افزوده است.