سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
مجسمه های موآی در آتش سوختند

مجسمه های موآی در آتش سوختند

تور مسافرتی: با وقوع حریق در «جزیره ایستر» شماری از مجسمه های مشهور و عظیم الجثه «موآی» گرفتار لطمه های جبران ناپذیر شدند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از آرت نیوزپیپر، حریق احتمالاً عمدی در «جزیره ایستر» (وابسته به شیلی) صدمات جبران ناپذیری به مجسمه های باستانی «موآی» وارد کرده است. این مجسمه ها که ارتفاع تعدادی از آنها به چهار متر می رسد، توسط قبیله بومی «پلینزی راپا نویی» در بیش از ۵۰۰ سال پیش تولید شده اند.
«پدرو ادموندز پائوآ»، شهردار «جزیره ایستر» در یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه حریق در سوم اکتبر ۲۰۲۲ در نزدیکی آتشفشان «رانو راراکو» شروع شده و ممکنست عمدی باشد، اظهار داشت: «خسارت ناشی از حریق قابل جبران نیست.»
«آریکی تپانو» که به عنوان مدیر جامعه بومی «مائو هنوآ»، «پارک ملی راپا نویی» را مدیریت می کند، نیز این لطمه را «غیرقابل جبران» توصیف کرد و هشدار داد که «عواقب آن فراتر از آن چیزی است که چشم ها می توانند ببینند.» «کارولینا پرز داتاری»، معاون میراث فرهنگی شیلی نیز این اظهارات را تایید نمود.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از حدودا ۱۰۰۰ مجسمه جزیره در اثر حریق که در ۱۴۸ هکتار از جزیره دورافتاده، گسترش یافته، لطمه دیده است.
«شورای راپا نویی» در اطلاعیه ای در رسانه های اجتماعی تایید نمود که منطقه ای که مجسمه ها در آن واقع شده اند به روی عموم مردم بسته شده است تا یک گروه حفاظتی، میزان خسارت وارد شده را ارزیابی کند.