سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
اروپای خلوت از روس ها

اروپای خلوت از روس ها

به گزارش تور مسافرتی، سال قبل تعداد گردشگران روس به میزان قابل توجهی و تا ۹۰ درصد در کشورهای اروپایی کاسته شده است و در این میان، برخی کشورها زیان بزرگی را متحمل شدند.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا، بنابر اعلام انجمن تورگردانان روسیه (ATOR)، لهستان، فنلاند، کشورهای بالتیک و جمهوری چک تقریبا از زمان اعمال اقدامات محدودکننده، پذیرای هیچ توریست روسی نبوده اند.
بعضی از علل اصلی این کاهش، مشکلات لجستیکی و هزینه های سفر بود که سه تا چهار برابر افزایش پیدا کرده است.
سفارت یونان درحالی که این کشور پارسال جزو ۱۰ مقصد برتر گردشگری برای گردشگران روسی بود، فاش کرد که ۳۱ هزار و ۳۰۰ ورودی تابحال ثبت شده است که نشان دهنده کاهش ۸۰ درصدی نسبت به سال قبل است.
«دیمیتری گورین «معاون گردشگری روسیه تصریح کرد: «اول از همه لجستیک پیچیده حمل و نقل، فقدان پروازهای مستقیم با اروپا، احتیاج به پروازهای ترانزیت همراه با ترانسفر تاثیر می گذارد، پروازها اغلب بسیار گران هستند و اگر قبلاً بلیط اروپا به صورت متوسط ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو هزینه داشت، حالا ۱۰۰۰ یورو یا بیشتر هزینه دارد. زمان پرواز هم از سه ساعت به ۸ تا ۲۴ ساعت افزایش پیدا کرده است.
آرتور مرادیان، معاون انجمن تورگردانان روسیه هم عنوان کرده که تعداد درخواست های ثبت شده توسط شهروندان روسی در مراکز صدور روادید یونان، ایتالیا و اسپانیا ۸۰ درصد کاسته شده است که این رقم برای سایر کشورها حتی بیشتر از این هم می شود. تفاوت در ورود گردشگران در این حقیقت نهفته است که هر سه کشور همچنان به صدور ویزا ادامه می دهند.
اسپانیا، یونان و ایتالیا سه کشوری هستند که تعداد گردشگران روسی در آنها کاهش کمتری داشته است، در حالیکه در سایر کشورهایی که گردشگران روسی اجازه بازدید از آنجا را ندارند، این تعداد به صفر رسیده است. به صورت کلی، کاهش جریان گردشگران روس به اروپا را میتوان ۹۰ تا ۹۵ درصد برآورد کرد.
از طرفی، ممنوعیت ورود گردشگران روسی به اروپا هم بر گردشگری این منطقه تاثیر گذاشته است، بخصوص در بعضی از کشورهایی چون قبرس که تقریبا به گردشگران روسی وابسته بودند.
غیبت گردشگران روسی و اوکراینی در قبرس سبب شده است که بخش گردشگری این کشور ۶۰۰ میلیون یورو از دست بدهد و بیشتر متأثر از این زیان، آژانس های مسافرتی محلی و همینطور صنعت میهمان نوازی، مانند هتل ها و سایر مکانهای اقامتی هستند. هتل ها بخصوص در منطقه فاماگوستا، ایا ناپا و پروتاراس که بیشتر به علت قراردادهای گسترده با اپراتورهای تور روسیه، هم اکنون با مشکلات بزرگی روبرو هستند.
روس ها دومین بازار بزرگ گردشگری در قبرس هستند و علیرغم این که در لیست دوم گردشگران این کشور قرار دارند، اما به ولخرجی شهرت دارند. همان گونه که وزیر گردشگری قبرس اشاره می کند: هر توریست روس ۶۰ یورو در روز هزینه می کند، در حالیکه سایر گردشگران مجموعا حدود ۹۰ یورو هزینه می کنند.
علاوه بر نزدیکی جغرافیایی و هزینه های کم، روس ها به علل مذهبی هم بیشتر جذب قبرس می شوند؛ چونکه این کشور مدیترانه ای به خاطر نماد نقره ای مریم مقدس که در کوه های شمال شرقی آن قرار دارد، شناخته می شود.
رکورد افت سفر گردشگران روس تنها به کشورهای اروپایی محدود نمی شود و بر اساس گزارشی که به تازگی انتشار یافته تعداد خارجی هایی که با تورهای سازمان یافته از روسیه بازدید می کنند، در طول سال ۲۰۲۲ بیشتر از ۹۰ درصد کاسته شده است؛ چونکه انزوای بین المللی این کشور به علت جنگ در اکراین، بیشتر مسافران بین المللی را از این کشور دور نگه داشته است.
با این حال، بعضی از کارشناسان صنعت توریسم روسیه امید خویش را به احیای گردشگری در سال ۲۰۲۳ و عموما به بازارهای آسیایی معطوف کرده اند، بخصوص چین که در ژانویه درهای گردشگری خویش را بعد از سه سال برای ورود و خروج مسافران باز کرده است.

منبع: