سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
وزیر ارشاد در مجلس چه گفت؟

وزیر ارشاد در مجلس چه گفت؟

تور مسافرتی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۵ آذر ماه با حضور در صحن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال حبیب الله دهمرده نماینده زابل در خصوص این که چه اقدامات اساسی برای مسائل فرهنگی خصوصاً در راهپیمایی اربعین حسینی(ع) انجام شده، اظهار داشت: باید ماهیت مردمی اربعین را حفظ نماییم. در روزهای اربعین و پس از آن باید نگاه و فضای فرهنگی این مراسم را منتقل نماییم و ما در این مسیر به جلو پیش می رویم.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی با تشریح اقدامات این وزارتخانه در روزهای اربعین و پس از آن اظهار نمود: رویکردها در این مساله توسط رهبر معظم انقلاب، دولت و مجموعه سیاست گذاران فرهنگی تنظیم شده است، در خصوص این که راهپیمایی و زیارت اربعین باید ماهیت مردمی خودرا حفظ کند و دولت نقش تسهیل گری و کمتر تصدی گری داشته باشد و ما بتوانیم فرهنگ و حرمت کشور میزبان را حفظ نماییم.
او با بیان این که باید از فرصت راهپیمایی اربعین حداکثر بهره برداری را داشته باشیم به تشریح اقدامات این وزارتخانه در این راهپیمایی بزرگ پرداخت.
صالحی، چاپ و توزیع دو میلیون کتاب راهنمای زائر در سال های ۹۶ و ۹۷، حضور سه هزار مبلغ (مبلغان داوطلب)، تهیه و تولید کلیپ های آموزشی در شبکه های اجتماعی، ساماندهی بیشتر از ۱۰۰ موکب سازمان اوقاف و امور خیریه که از لحاظ مادی و معنوی نیازهای زائران را توجه داشته از مهم ترین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راهپیمایی اربعین امسال ذکر کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: این موکب ها فرصت هایی را فراهم کردند که زائران بتوانند در داخل ایران، پایانه های مرزی و داخل خاک عراق بهره مند شوند.
او بیان کرد: ما نمایشگاه ها و اجراهای نمایشی در پایانه های مرزی جهت استفاده زائران در پارسال و امسال برگزار کردیم همچون سینما سیار که در پایانه مرزی مستقر شد تا فیلم های متناسب با شرایط معنوی اربعین نمایش کند.
صالحی اضافه کرد: در طول مسیر راهپیمایی نمایشنامه ها و آیین های نمایشی توسط هنرمندان اجرا شد، ۲۰ گروه از مربیان کودک و نوجوان با ۳۰ هزار بسته در فضاهای پایانه ها و عراق امور فرهنگی و معنوی را برای کودکان و نوجوانان که همراه با خانواده حرکت می کردند، نمایش کردند و ۹۰ قاری ممتاز با بیشتر از ۱۳۰۰ برنامه در فضای عراق کار می کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ۴۰ نوحه و موسیقی متناسب با فضای اربعین تولید شد، ۱۲۰ سخنران و ۱۴۰۰ مراسم سخنرانی در روزهای اربعین برگزار شد، پیوست فرهنگی برای همه موکب ها ابلاغ و ارسال شد.
او تصریح کرد: با لطمه شناسی که از سال های گذشته اتفاق افتاده این پیوست های فرهنگی لطمه هایی که در موکب ها اتفاق می افتد را به حداقل می رساند.
صالحی بیان کرد: برنامه های از این قبیل با این نگاه بوده است که ایام زیارت اربعین در داخل ایران و خارج از ایران فضای مناسبی داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود: امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سامانه سماح اربعین ثبت نام کردند و حجم زوار حجم قابل توجهی بود، اما حرکت هایی با این نگاه انجام شد تا از فضای زیارت برای ارتقای فرهنگی استفاده نمائیم.
او افزود: ما سپس مراسم اربعین حسینی برنامه های فرهنگی متعددی برای فضای فرهنگی اربعین برگزار کردیم، بیشتر از ۲۰ عنوان کتاب در سوژه اربعین با نگاه داستانی، شعر و دلنوشته چاپ شده، سوگواره عبرات با سوژه اربعین در سال ۹۶ و ۹۷ برگزار گردید و هفت جلد آثار منتخب این سوگواره چاپ شده است.
صالحی اظهار داشت: جشنواره فیلم و عکس اربعین با عنوان مسیر عشق بیشتر از سه هزار و ۵۰۰ اثر داشته است، نمایشگاهی از هنرهای تجسمی از اربعین برگزار شده است، مسابقه بین المللی فیلم مستند با عنوان مهر محرم برگزار شده است که این مسابقه آثار قابل توجهی را نمایش کرده است. در روزهای زیارت اربعین و پس از آن باید نگاه و فضای فرهنگی اربعین را منتقل نماییم و در این راستا پیش می رویم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخشی از وظایف این وزارتخانه را مستندسازی سوژه اربعین ذکر کرد که در این باره ۳۰ فیلم مستند و دو فیلم کوتاه ساخته شد.
او با بیان این که پشتیبانی از تولید فیلم سینمایی ناشناس در دستور کار قرار گرفته است، اظهار نمود: در سال ۹۶ و ۹۷ از حدود ۵۰۰ نویسنده با سوژه اربعین حمایت ویژه شده است، ضمن این که با همین نگاه هم کتابی با عنوان روایت پیاده روی اربعین با اسلوب خاصی توسط ۲۰ نویسنده که یکی از آنها پاکستانی بوده نوشته شده است.
صالحی اظهار داشت: پشتیبانی از خبرنگاران خارجی برای حضور در اربعین منجر به تهیه گزارش های مختلف و انتقال مفاهیم اربعین شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: هم اندیشی نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام از ۱۴ کشور جهان در روزهای اربعین در کربلا برگزار شد، ضمن این که درباب دیپلماسی فرهنگی بر اساس اربعین بین ایران و عراق رایزنی های خوبی با دانشگاه کربلا صورت گرفته است اما باید زیرساخت های حوزه اربعین در تمامی بخش ها توسعه یابد.
او اظهار نمود: سامانه پنج زبانه اربعین و کتابخانه تخصصی اسناد این امر به راه افتاده است، همین طور بانک اطلاعات اربعین برمبنای اطلاعات موکب های خصوصی و عمومی تنظیم شد، ضمن این که سند شورای فرهنگ عمومی درباره اربعین هم تهیه شد.
او افزود: باید فرصت لازم را درباب حداکثر استفاده از فرهنگ دینی و معرفتی و اجتماعی با سوژه اربعین داشته و به کار گیریم. با هم افزایی و همکاری های نهادهای عمومی و همین طور حمایت های حداکثری مردم فرصت لازم از اربعین به عمل آمده و ارتقا یابد.