سایتی برای معرفی تورهای مسافرتی و گردشگری
زباله های گردشگران، تهدیدی برای آینده ماچو پیچو

زباله های گردشگران، تهدیدی برای آینده ماچو پیچو

به گزارش تور مسافرتی «ماچو پیچو» که بعنوان یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری و مناطق تاریخی شناخته می شود، با بحران انباشته شدن زباله روبرو شده است.
به گزارش تور مسافرتی به نقل از ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، آینده «ماچو پیچو» به علت زباله های به جا مانده از گردشگران با تهدید جدی رو به رو شده است. این منطقه تاریخی که نامش در لیست میراث جهانی «یونسکو» هم به ثبت رسیده، در بخش جنوبی «پرو» واقع شده است.
«ماچو پیچو» هر ساله ۱.۶ میلیون گردشکر را از سراسر جهان به این منطقه می کشاند؛ این درحالی است که مقامات «پرو» در سال های اخیر بازدید از این سایت را محدودتر کرده اند.
با این وجود محبوبیت این سایت تاریخی سبب شده تا «ماچو پیچو» با بحران جدی زباله مواجه شود. گردشگران اغلب زباله های خویش را در این مکان رها می کنند و این دلیل اصلی به وجود آمدن بحران جدید «ماچو پیچو» است.
طبق اطالاعات منتشرشده توسط وبسایت «آپ فرونت نیوز»، گردشگران روزانه بیشتر از ۵ تن زباله در این منطقه رها می کنند که بخش اعظمی از آنها شامل بطری های پلاستیکی آب می شود که در نهایت از رودخانه محلی سر در می آورند.
وخامت انباشتگی زباله ها در این مکان به اندازه ای زیاد شده که «یونسکو» دو سال پیش تهدید کرد با ادامه این روند « ماچو پیچو» را از لیست میراث جهانی خارج می کند. این یعنی، «ماچو پیچو» حالا با نگرانی جدی برای حذف شدن از لیست میراث جهانی یونسکو روبرو شده است که در صورت وقوع، این مورد مایه شرمساری مقامات « پرو» خواهد بود.
گیاهان نادر این منطقه هم به دنبال انباشته شدن زباله های به جا مانده از گردشگران گرفتار صدمات جدی شده اند.
این مشکل سبب نگرانی جدی مقامات محلی شده است، چونکه این معضل می تواند بر شمار گردشگران این منطقه که برای رشد اقتصادی حیاتی هستند هم تأثیر بگذارد. از طرفی مسئولان می خواهند از میراث و محیط زیست این منطقه حفاظت کنند. در همین راستا یک کمپین خصوصی، بازیافت بطری های پلاستیکی بی شماری که توسط گردشگران رها شده را شروع کرده است.
روزانه حدود یک تن از این بطری های پلاستیکی بازیافت می شود. قوانین شهری ساخت مراکز بازیافت بزرگ را ممنوع می کند بنابراین هم اکنون این مرکز بازیافت کوچک خصوصی با حجم وسیعی از زباله مواجه می باشد.
با عنایت به گزارش های منتشرشده توسط «الجزیره»، مقامات محلی «ماچو پیچو» تلاش دارند این منطقه را به اولین منطقه سازگار با محیط زیست کشور تبدیل کنند. آنها از گردشگران می خواهند حین بازدید از این مکان تاریخی بطری های آب قابل بازیافت خویش را همراه داشته باشند و بعد از ترک منطقه آنها را با خود ببرند.
هرچند تهدید خارج شدن «ماچو پیچو» از لیست میراث جهان یونسکو فوری نیست، اما همچنان خطر این رویداد وجود دارد.
پیش تر طرح ساخت و ساز چندین میلیارد دلاری این فرودگاه که به منظور کوتاه کردن زمان مسافرت گردشگران عازم به این منطقه عرضه شده است، انتقادات بسیاری را به دنبال داشت. معترضان معتقدند برنامه ساخت فرودگاه در این منطقه بسیار کوته بینانه است و در بلندمدت آینده این مکان تاریخی را به خطر می اندازد.
«ماچو پیچو» که از آن بعنوان شهر گمشده «اینکا» ها نام برده می شود، حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات امپراتوری اینکاها ساخته شد. این دژ در ۵۰ مایلی «کوسکو» پایتخت اینکاها قرار دارد و بنابراین هیچگاه مانند سایر شهرهای اینکاها پیدا و ویران نشده است.
در طول قرن ها، جنگل های اطراف این مجموعه رشد کرده و آنرا پوشانده است و بنابراین از نظرها پنهان مانده و تنها عده معدودی از وجود آن اطلاع داشته اند.
در بیست وچهارم ژوئیه ۱۹۱۱ میلادی، «ماچو پیچو» به وسیله «هیرام بینگام»، تاریخ شناس آمریکایی در یک سخنرانی در دانشگاه ییل به دنیای غرب ارائه شد. او به وسیله راهنمایی محلی هایی که گه گاه به سایت رجوع می کردند به آن جا هدایت شد.
« ماچو پیچو» بعنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید و بعنوان یک شاهکار خالص معماری و نشانه ای منحصربه فرد از تمدن اینکاها حالا بعنوان یکی از عجایب هفت گانه جدید شناخته می شود.